4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sejm: komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

Ocena: 0
938

Decyzja o odwołaniu komendanta Straży Marszałkowskiej Arkadiusza Koschalke zapadła w czwartek, jest to wyłączna prerogatywa szefa Kancelarii Sejmu – poinformował dyrektor biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Nowy komendant ma zostać powołany "niebawem".

fot. PAP/Jacek Turczyk

– Decyzja o odwołaniu komendanta Straży Marszałkowskiej zapadła w czwartek, jest to wyłączna prerogatywa szefa Kancelarii Sejmu. Decyzja została podjęta w powiadomieniu z marszałkiem Sejmu – powiedział w piątek dziennikarzom Grzegrzółka. Jak dodał, nie ma jeszcze nowego szefa Straży Marszałkowskiej. Na razie obowiązki szefa Straży Marszałkowskiej pełni jego zastępca. Nowy komendant – jak poinformował Grzegrzółka – zostanie powołany "niebawem".

Pytany o przyczyny odwołania komendanta Straży Marszałkowskiej, Grzegrzółka powiedział, że jest to decyzja szefowej Kancelarii Sejmu, do której ma prawo. – Szef Kancelarii może powołać i odwołać szefa Straży Marszałkowskiej – podkreślił. Jak dodał, szef Kancelarii Sejmu dobiera sobie najbliższych współpracowników.

Pytany o opinie części polityków opozycji, według których powodem odwołania szefa Straży Marszałkowskiej były jego deklaracje, że nie użyje siły wobec opozycji w trakcie protestu w Sejmie, Grzegrzółka powiedział, że takie komentarze mają wydźwięk "jednoznacznie polityczny".

– Ludzie, którzy są zaangażowani w wydarzenia z 16 grudnia, ale także w cały nielegalny protest, nielegalną okupację sali plenarnej, na pewno mają swoją hipotezę, ale Kancelaria Sejm w tej sprawie na pewno nie będzie się odnosić do tych bardzo jednoznacznych, politycznych komentarzy – podkreślił dyrektor biura Prasowego Kancelarii Sejmu.

– Pytacie mnie, czy komendant nie zgodził się na wyrzucanie posłów (z sali plenarnej), oczywiście ja o takich informacjach w ogóle nie wiem, trzeba by było zapytać bezpośrednio zainteresowanego. Proszę pamiętać i nie abstrahować od tego, z czym mieliśmy do czynienia – z zablokowaniem sali plenarnej przez prawie miesiąc – powiedział Grzegrzółka.

Podkreślił też, że Kancelaria Sejmu dziękuje odwołanemu komendantowi za pracę. – To był wyjątkowy czas, no ale teraz jest też czas, żeby może w wielu sprawach postępować trochę inaczej, a na pewno poprawić kwestię bezpieczeństwa i organizacji pracy – zaznaczył.

Zgodnie z ustawą o BOR, Straż Marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez Szefa Kancelarii Sejmu. Strażą Marszałkowską kieruje Komendant Straży Marszałkowskiej przy pomocy swojego zastępcy. Są oni powoływani i odwoływani przez Szefa Kancelarii Sejmu. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter