O historycznej wizycie Donalda Trumpa w Polsce i obradach szczytu G20 rozmawiali Anita Gargas (TVP), Marek Markiewicz, Piotr Semka i Piotr Zaremba („W Sieci”). Program 8 lipca prowadził Michał Karnowski.
Piotr Zaremba
Warte miliony
Ze zdumieniem czytam sformułowania, że wizyta Donalda Trumpa to nic takiego, brak konkretów, tylko słowa. Przypomnę, że ludziom, którzy przygotowują kampanie PR-owe płaci się miliony, żeby poprawili czyjś wizerunek. A pan prezydent zupełnie bezpłatnie taką kampanię nam zorganizował. Jeżeli – jak czytam w „Wyborczej” – Amerykanie oglądali jego wystąpienie w porze śniadaniowej, to pijąc poranną kawę obywatele USA dowiedzieli się bardzo wiele o historii i roli Polski.
To nie tylko romantyczne przeżycie. Jeżeli kiedyś będzie się ważył los jakiejś akcji Stanów Zjednoczonych na rzecz Polski, to na pewno w świadomości wielu Amerykanów odłożyło się to, co Trump powiedział. I to jest warte miliony dolarów.
Marek Markiewicz
Walczymy o wartości
Niektóre słowa padają w odpowiednim momencie i przechodzą do historii. Wcześniej czy później nie miałyby tego sensu. Trump przemówił do nas po dwóch latach, gdy nadal wiemy, co jest słuszne, ale już jesteśmy zmęczeni Europą, tym, co o nas powiedzą, co zrobi Komisja Wenecka… A prezydent USA wprost zdefiniował konflikt, który w Polsce przebiega nie o Schetynę czy Szydło, ale jest sporem o wartości pomiędzy dwoma wyraźnie zdefiniowanymi obozami. Jednym, który lokuje je w pojęciu narodu, państwa i historii, a drugim, który widzi je w pojęciu bliżej nieokreślonej Europy.
Anita Gargas
Stać się partnerem
Trójmorze to wspólnota państw, którym przez lata przypisywano rolę satelicką. Kraje te razem powołały twór, który może dyktować warunki i stać się partnerem dla tych, którzy dotychczas mieli monopol na scenie europejskiej. Donald Trump przyjechał na szczyt, który miał być zjazdem niszowych państewek. A nagle okazało się, że prezydent USA właśnie w tym momencie i do tego gremium zwraca się z najważniejszym przesłaniem, jakie miał do wygłoszenia w Europie.
Piotr Semka
Zadyma w Hamburgu
Do żelaznego trzonu zawodowych zadymiarzy dołączyło w Hamburgu bardzo dużo inteligencji – w Polsce byśmy ją nazwali „okołokodowską”. To jest przerażające. Zdumiewa mnie, że niemiecka policja nie zdołała jeszcze przed szczytem G20 przygotować planu opanowania tej sytuacji. Przerażający jest też ton niektórych mediów. Oglądałem jeden z niemieckich dzienników, gdzie reporter mówił wręcz z uśmieszkiem, że Melania Trump nie mogła przez cały dzień opuścić willi przeznaczonej na siedzibę prezydenta USA, ponieważ nie można zapewnić jej bezpieczeństwa.
***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.
Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.
Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.