17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Wieści z czterech frontów

Ocena: 0
2527

W sobotni poranek 20 maja w „Salonie Dziennikarskim” na pytania Michała Karnowskiego odpowiadali Stanisław Janecki i Piotr Zaremba („W Sieci”), ks. Henryk Zieliński („Idziemy”) oraz Tadeusz Zysk („Zysk i S-ka”).

fot. PAP/EPA/PETER KLAUNZER

 

Piotr Zaremba

Wolność czy przymus?

Musi prędzej czy później dojść do prawnej konfrontacji. Doradzam, żeby kwestionować decyzję o relokacji imigrantów przed europejskim sądownictwem. Fakt tak dużego napływu uchodźców jest uzasadniany prawem człowieka do osiedlania się tam, gdzie chce. Jeżeli więc istnieje takie prawo, to ci ludzie podążają do pewnych określonych krajów – m.in. do Francji czy Niemiec. Tam chcą mieszkać, a nie w Polsce. Relokacja będzie się zatem łączyła z pewnym elementem przymusu. Trudno zatem, żebyśmy ją akceptowali w obliczu bardziej ogólnej zasady prawa człowieka do osiedlania się w wybranym miejscu.

 

Tadeusz Zysk

Najważniejsze przed nami

Gospodarka za rządów PO była źle zarządzana, chaotyczna, uzależniona od środków zewnętrznych. I tak jak w firmie znajdującej się w kryzysie, pojawiła się nowa osoba, która próbuje to porządkować. Byłem przekonany, że nastąpi uzdrowienie: wprowadzenie podstawowych reguł, wyczyszczenie sytuacji prawno-finansowych, podniesienie ściągalności VAT-u itd. I tak się dzieje, najważniejsze zadanie jednak dopiero przed rządem stoi. Musimy tak wymyślić gospodarkę, żeby przestawić ją na nowe tory. I to na pewno nie może być kopia rozwiązań niemieckich czy angielskich, lecz droga oparta o nasze doświadczenia i zdolności. To, co przedstawia premier Morawiecki, jest bardzo interesujące, ale czy skuteczne, to się dopiero okaże.

 

Stanisław Janecki

Nowy Stary Teatr

Jan Klata w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że tylko ta wizja teatru, którą on reprezentuje, jest światowa, a wszystko inne to zaścianek. I przedstawił Michała Gieletę – typowanego na nowego dyrektora artystycznego Starego Teatru – jako jakiegoś noname’a, którego nikt nie zna. Tymczasem ta sama „Gazeta Wyborcza” już w 2013 r. przeprowadzała z nim wywiad. Michał Gieleta skończył literaturę angielską na Oxfordzie. Potem specjalizował się w reżyserii. Był asystentem Franca Zeffirellego, pracował z Tomem Stoppardem nad jego sztukami. Pracuje od Ameryki przez Australię, po Afrykę Południową, o Anglii nie wspominając. Jest wykładowcą Królewskiej Akademii Teatralnej. I Jan Klata mówi o kimś takim, że to jest nikt.

 

ks. Henryk Zieliński

Bóg się wtrąca

Przez kanonizację dzieci fatimskich, które podejmowały naprawdę wielkie wyrzeczenia dla nawrócenia grzeszników, papież pokazuje, że świętość jest obowiązkiem każdego człowieka. W ubiegłym tygodniu często byłem pytany przez dziennikarzy, czy Kościół nie wtrąca się w politykę, pokazując to, co mówi Matka Boża w objawieniach fatimskich – o pokoju światowym, o nawróceniu Rosji. To Matka Boża wtrąca się w politykę. To Pan Bóg wtrąca się w naszą ludzką rzeczywistość. I jeżeli komuś się to nie podoba, można próbować tego Bogu zabronić. Wychodzi zabawnie.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter