29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Wciąż podzieleni

Ocena: 0
524

Sejmowa debata nad wotum nieufności, sprawa Muzeum II Wojny Światowej, a także rocznica katastrofy smoleńskiej to tematy poruszone w sobotę 8 kwietnia.

fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Gośćmi Michała Karnowskiego byli: Anita Gargas (TVP 1), Piotr Semka („Do Rzeczy”), Piotr Zaremba („W Sieci”) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”).

 

 

Piotr Semka

Jak Burbonowie

Sejmowe przemówienie Grzegorza Schetyny podczas debaty nad konstruktywnym wotum nieufności pokazuje, jak bardzo PO nastawione jest na zemstę po dojściu do władzy. Zwróćmy uwagę na bardzo mechaniczne zapowiedzi odkręcania pewnych decyzji rządu PiS. Na przykład: przywrócimy wszystkich zwolnionych generałów. Przecież jest mnóstwo spraw, o których Schetyna nic nie wie. Jak to się ma do projektów zmian w polskim wojsku, kiedy ci ludzie zachowali się nielojalnie? Platforma jakby absolutnie nie zauważała, że PiS jednak zmienia Polskę. Trochę jak Burbonowie, którzy myśleli, że jeśli obalą Napoleona, to wszystko wróci do czasów Ludwika XVI. I ponieśli sromotną klęskę.

 

Piotr Zaremba

Lepiej w sejmie

Cieszę się, że odbyła się debata nad konstruktywnym wotum nieufności. Wolę, żeby Polacy jednak załatwiali swoje sprawy w sejmie, a nie na ulicy. Co prawda PiS dopiero po ponad trzech latach rządów PO zgłosił podobny wniosek. Tutaj pojawił się on już po półtora roku. To oczywiście świadectwo pewnego zaostrzenia walki politycznej w stosunku do poprzednich kadencji, ale jest to jednak debata sejmowa. Poza tym rząd PiS trochę powinien się w niektórych, może mniej w programowych, a bardziej w personalnych zarzutach przejrzeć. Bo tam były też słuszne uwagi, które dotyczą stylu rządzenia czy pewnych wpadek.

 

ks. Henryk Zieliński

Parcelacja winy

Znowu próbuje się rozmywać fakt, że cała Polska była krajem najbardziej doświadczonym II wojną światową. Że pewne jej skutki ponosimy do dziś. Niemcom, w ramach rozmywania odpowiedzialności i niwelowania kumulacji winy, zależy na pewnej parcelacji zła, które za ich sprawą działo się od 1939 do 1945 r. Jeżeli rozłożymy to na czynniki pierwsze, to mamy jakichś 183 żołnierzy polskich, którzy bili się o Westerplatte z pancernikiem niemieckim, ot, zwyczajna potyczka. Mamy Stutthof, w którym działali jacyś naziści, nie wiadomo jakiej narodowości. A druga wojna światowa to zjawisko historyczne, w którym cierpieli także Niemcy.

 

Anita Gargas

Zagadkowy czas

Okres od 10 do 28 kwietnia 2010 r., czyli do pierwszego wystąpienia publicznego premiera Donalda Tuska jest wciąż zagadkowy. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale premier – poza małym briefingiem, podczas którego złożył kondolencje rodzinom ofiar – przez 18 dni nie pojawiał się publicznie. Co wtedy się działo? Jakie decyzje były wówczas podejmowane? Okazuje się, że można było się wycofać z pierwotnych założeń. Nagrania, które ujawniliśmy pokazują, że jeszcze 28 kwietnia premier był przed ostateczną decyzją, czy Rosjanom jednak nie powiedzieć „nie” i czy prowadzić wspólne śledztwo.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter