9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Sukces i porażka

Ocena: 0
2442

Na temat wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz o wynikach ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej rozmawiali 3 czerwca w Salonie Dziennikarskim: Anita Gargas (TVP), Dorota Łosiewicz (Wpolityce.pl), Marcin Wikło („W Sieci”) oraz ks. Henryk Zieliński („Idziemy”). Program prowadził Michał Karnowski

fot. Eric Draper, Domena publiczna, Link

 

Dorota Łosiewicz

Ojcowie sukcesu

Zachowanie opozycji, która od razu stwierdziła, że wybór Polski na niestałego członka Rady bezpieczeństwa ONZ to jej zasługa, potwierdza tylko rangę tego wydarzenia. PO poszła w narrację, że to oni zaczęli starania i to ich sukces. Opozycja mówi też o tym, że nie było kontrkandydata, bo Bułgaria się wycofała. Ale rezygnacja Bułgarii była efektem zabiegów dyplomatycznych rządu. Doszło do pewnych ustaleń, zawarto porozumienie. I jeszcze przypomnijmy, że Radosław Sikorski zabiegał o to, żeby Polska została niestałym członkiem RB ONZ, ale ostatecznie wycofał naszą kandydaturę.

 

ks. Henryk Zieliński

Zejdźmy na ziemię

Wynik 190:0 to niewątpliwie sukces. Natomiast – sprowadzając sprawę na ziemię – czy my dużo będziemy mogli wskórać, będąc niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa, w której w sumie zasiada 15 państw? I tylko część – stali członkowie – z prawem weta? Zwróćmy uwagę na fakt, że zastąpimy na tym miejscu Ukrainę, która stała się celem agresji Rosji. Odebrano jej Krym, trwa wojna w Donbasie. Co Ukraina mogła zrobić w swojej sprawie? Nie wiem, czy ONZ w tej chwili jest organizacją sprawczą.

 

Marcin Wikło

To nie pomyłka

Ileż razy słyszeliśmy, że wszystko było godnie, jak należy, z największym szacunkiem. Widać, że poprzedniej ekipie nie można wierzyć na słowo. Niestety, ekshumacje to udowodniły. Na zdjęciach z moskiewskiego prosektorium pozornie wszystko wygląda dobrze. Do trumien kładzione są worki ze szczątkami, które następnie są przykrywane ubraniami i jedwabnym całunem. Ale o tym, co było w tych workach, dowiadujemy się dopiero teraz. Nikt, kto był przy zamykaniu trumien, nie mógł nie wiedzieć, jaka tam panuje makabra. Czy są to zaniedbania, pomyłki? Na pewno nie. Bo jeżeli mówimy o szczątkach innych ofiar w trumnie prezydenta, którego ciało powinno być badane ze szczególną uwagą – to jednak nie może być pomyłka. I tutaj wracają słowa Ewy Kopacz i Tomasza Arabskiego, że trumny nie będą otwierane w Polsce. To mogło Rosjan ośmielić, upewnić, że ich działania nie będą weryfikowane.

 

Anita Gargas

Chodzi o dowody

Co takiego się wydarzyło, że przedstawiciele Platformy Obywatelskiej woleli współuczestniczyć w niszczeniu dowodów, w matactwach, w manipulacjach, niż rzetelnie prowadzić śledztwo? Odpowiedź jeszcze przed nami. Ale musiało jednak dojść do zakulisowych rozmów pomiędzy stroną polską a rosyjską. I te rozmowy zadecydowały o wszystkim. Pamiętajmy, że tu nie chodzi jedynie o to, że doszło do pomyłek, że złożono do jednej trumny więcej ciał, czy że zbezczeszczono – choć jest to tragiczne – na taką skalę tyle szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej. Tutaj chodzi o śmierć głowy państwa i niszczenie dowodów, które mogłyby nas przybliżyć do poznania okoliczności tej śmierci.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter