9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Oblicza konfliktu

Ocena: 0
2305

Sprawa uchodźców w świetle zamachu w Barcelonie, skutki nawałnic i spór wokół polskiej armii – to główne tematy dyskusji w Salonie Dziennikarskim 19 sierpnia. Gośćmi Jacka Karnowskiego byli: Wojciech Reszczyński, Ryszard Makowski, Piotr Skwieciński (wszyscy trzej „Sieci Prawdy”) oraz ks. Henryk Zieliński („Idziemy”)

fot. PAP/Marcin Kmieciński

 

ks. Henryk Zieliński

Nienawiść do Zachodu

Może nieprzypadkiem zamach miał miejsce akurat w Barcelonie, najbardziej kosmopolitycznym hiszpańskim mieście. Mamy do czynienia z nienawiścią do Zachodu jako takiego. Nienawiść do chrześcijaństwa to jedno, ale jest też wśród zamachowców pewne obrzydzenie niektórymi nurtami kultury zachodniej, zwłaszcza jej rozwiązłością. A niestety gdybyśmy mieli szukać najbardziej rozwiązłego miasta w Hiszpanii, to ja bym jednak wskazał na Barcelonę. Nie twierdzę, że jak ktoś jest rozwiązły, to można go zabić. Natomiast to jest dodatkowe prowokowanie tych, którzy są radykalnymi muzułmanami.

 

Wojciech Reszczyński

Do przewidzenia

Odpowiedź opozycji na działania rządu po nawałnicach jest przewidywalna: cokolwiek by rząd zrobił, jest krytykowany. Natomiast nie widziałem jeszcze tak szybkiej reakcji rządu w ostatnich trzydziestu latach. Pamiętamy tajfun, który przeszedł w 2004 r. przez puszczę Piską. Wtedy wizytował to miejsce Leszek Miller. Latał nad tym terenem helikopterem. Działania ówczesnej i obecnej władzy są nieporównywalne. Widać, że rząd jest przejęty sytuacją. A że będzie krytykowany? To nie jest żadne zaskoczenie.

 

Ryszard Makowski

Zły moment

Nie do końca wiemy, co miał na myśli prezydent, mówiąc o tym, że armia polska nie jest niczyją prywatną własnością. Czy powiedział to pod kątem opozycji czy ministra obrony? Jest to wrzutka, która nie była konieczna w dniu świątecznym. Odmowa nominacji generalskich, bo armia ma mieć zmienioną strukturę, też nastąpiła w nie najlepszym momencie. 15 sierpnia to wielkie polskie święto i rzucanie cienia na ten dzień wygląda niedobrze. To jest podgrzewanie atmosfery nie w tym momencie, kiedy trzeba.

 

Piotr Skwieciński

Nadal w ramach obozu

Ostatnie działania Andrzeja Dudy to nie jest wycofywanie się z bycia rzecznikiem projektu dobrej zmiany, tylko pewna reinterpretacja tego projektu. Inna niż ta, która przeważa w Prawie i Sprawiedliwości. Polityczna wrażliwość prezydenta jest odmienna niż wrażliwość Antoniego Macierewicza czy Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent rozpoczął swoją kadencję jako zdyscyplinowany żołnierz PiS i dwa lata zajęło mu ustosunkowanie się do marginalizowania jego kompetencji, aż stał się ośrodkiem podmiotowym, ale nadal w ramach obozu dobrej zmiany.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter