25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Napięcia małe i duże

Ocena: 0
2758

Goście Jacka Karnowskiego: Ryszard Makowski (wPolityce.pl), Piotr Semka („Do Rzeczy”), Piotr Skwieciński („Sieci”) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”) rozmawiali 2 września o napiętych stosunkach Polski z Komisją Europejską, obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz reformie wymiaru sprawiedliwości

fot. PAP/EPA/FRANCOIS GUILLOT

 

Ryszard Makowski

Wojna narracji

Jestem bardzo zadowolony, że ze strony naszych oficjeli pojawił się konkretny przekaz o tym, że to Niemcy są odpowiedzialni za II wojnę światową. Ta rozmyta sfera dotycząca historii nie pojawiła się znikąd. Niemcy prowadzili świadomą politykę odwracania od siebie uwagi. Dlatego nasz jasny przekaz jest potrzebny. Tym bardziej, że doszliśmy do takiego absurdu, że jesteśmy oskarżani o holocaust. Efektem niemieckiej narracji jest pojawienie się pojęcia „polskie obozy koncentracyjne” czy „polskie obozy zagłady”. Przed tym kompletnym absurdem musimy się bronić. Dobrze, że pani premier i pan prezydent używają konkretnych określeń.

 

ks. Henryk Zieliński

W Unii mimo presji

W Polsce bardzo powszechne jest chyba przekonanie, że trzymamy się Unii Europejskiej także mimo pewnych niedogodności, które temu towarzyszą. Zwłaszcza gdy chodzi o różne presje ideologiczne. Wbrew pozorom Polacy są bardzo prounijni, bo nie chcą znowu zostać sami w kleszczach między Niemcami a Rosją. My się nie mamy trzymać Niemiec jako Niemiec, ale UE jako unii narodów europejskich.

 

Piotr Semka

Macron i kraje oliwki

Za pewien czas będziemy mieli w Niemczech niezwykle ciekawą debatę. Ponieważ prezydent Macron ma bardzo jasne stanowisko: Unia Europejska powinna zacząć odcinać kraje wschodniej Europy i wypychać podmioty wschodnioeuropejskie z rynku, a uzyskane w ten sposób pieniądze ładować na ratowanie nadwyrężonych budżetów krajów tzw. strefy oliwki (Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia). Niemcy muszą zdecydować, czy akceptować ten plan marginalizacji wschodu – a to jednak region przynoszący im spore zyski – i przesunięcia na południe. A nasza dyplomacja powinna być przygotowana do zadawania im pytań, czy za cenę ortodoksji brukselsko-elizejskiej chcą iść w kierunku krajów, których dynamizm ekonomiczny jest nieporównywalnie mniejszy niż Polski.

 

Piotr Skwieciński

W selektywnym ogniu

To politycznie zła sytuacja, jeżeli na wczesnym etapie tworzenia ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości nie ma konsultacji między ośrodkiem prezydenckim a partią Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo złym scenariuszem byłby taki, w którym PiS odrzuca te ustawy (choć nie potrafię sobie wyobrazić, że robi to manifestacyjnie w głosowaniu; raczej zapobiega ich przyjęciu w jakiś inny sposób, np. część posłów nie przychodzi na obrady). Ale jeśli PiS nie zostało zaproszone do konsultacji, to nie jest to sytuacja jednostronna. Weźmy pod uwagę, że ze strony PiS prezydent Duda znajduje się pod selektywnym, ale jednak ogniem. Z jednej strony mówię o Ministerstwie Sprawiedliwości i o ministrze Ziobrze, a z drugiej o wojnie ministra Macierewicza przeciwko kompetencjom prezydenta związanym z obronnością. 

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter