22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Komu zależy na aborcji?

Ocena: 0
1079

Czarny protest i sejmowe głosowanie w sprawie zakazu aborcji odbiły się echem w Salonie Dziennikarskim z 8 października. Audycję prowadził Jacek Karnowski.

O aborcji na ulicach i w Sejmie

Premiera filmu "Wołyń"

Spór o wybór przewodniczącego TK

 

Dorota Łosiewicz („W Sieci”)

Szeroki protest

Nie można bagatelizować sprawy, twierdząc, że wśród protestujących kobiet były wyłącznie sfrustrowane feministki. Było tam wiele kobiet, młodych dziewczyn – trzeba znaleźć z nimi wspólny język i rozmawiać. Przyszły z różnych powodów, także politycznych. Na ulicach, ale też w szkołach, w przedszkolach integracyjnych, na oddziałach noworodkowych były kobiety ubrane na czarno – to dla mnie zupełny szok.

 

ks. Henryk Zieliński („Idziemy”)

Czy o to chodzilo?

Czarny protest to wspólny sukces lewicy i skrajnych ugrupowań prawicowych. Jego skala była bardzo duża. Mówię to z wyrzutem także wobec nas, ludzi Kościoła. Prosiliśmy biskupów o Msze w katedrach – były tylko w kilku. Odpowiedzialność za załatwienie tej sprawy przerzuciliśmy na polityków. Tymczasem to my, duchowni, dziennikarze, nauczyciele itd. musimy pracować nad świadomością społeczną. Co do projektu ustawy antyaborcyjnej autorstwa Ordo Iuris, finansowanego przez Fundację ks. Piotra Skargi, od początku ostrzegaliśmy, że przywołanie w nim słowa „karalność” jest strzałem we własną stopę. Niestety, także Ordo Iuris udało się uruchomić czarny protest – panowie, czy o to wam chodziło?

 

Piotr Gursztyn (TVP Historia)

Partia ludowa

Środowiska lewicowo-liberalne odkrywają swoją obywatelskość, radość z aktywności. Jego publicyści mówią, że „przebudziło się społeczeństwo obywatelskie”, że „Polki wygrały” itd. KOD bazował na haśle Trybunału Konstytucyjnego, abstrakcyjnym dla większości Polaków. Ale nawet najmniej rozgarnięta osoba w Polsce ma jakieś zdanie na temat aborcji. To ważne paliwo polityczne i cios w prawicę, której przez ostatnie lata protesty się trochę przejadły.

Widzę dwa zagrożenia dla PiS-u. Jedno to zaktywizowanie niegłosujących wyborców o poglądach lewicowo-liberalnych. Drugie to fakt, że w Polsce wygrywa się wybory zdobywając poparcie ludzi, którzy głosują raz tak, raz inaczej, w zależności od tego, na kogo są bardziej obrażeni. Prawica w naszym kraju to maksymalnie trzydzieści kilka procent elektoratu.

Problem PiS-u jest to, że jako partia rządząca idzie w dygnitarstwo. Pokusa korzystania z urzędowych uprawnień w tym przypadku jest śmiertelnym zagrożeniem. PiS musi być partią ludową.

 

Piotr Zaremba (W Polityce)

Uczciwy „Wołyń”

Na festiwalu w Gdyni nie nagrodzono twórcy filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Elity filmowe nie są w stanie zaakceptować filmu, który kogoś upamiętnia. Kojarzą to z wrażliwością konserwatywną. A przecież Smarzowski nie jest człowiekiem prawicy. „Wołyń” to film wybitny. Jest dyskusja, czy nadmiernie nie ustawia nas w kontrze do Ukraińców. Są tezy, że utrwala stereotyp naszej wyższości – ale to nieprawda. Reżyser zrobił wiele, żeby objaśnić, dlaczego doszło do wybuchu nienawiści wobec Polaków. To nie jest film dla nas do końca miły – w tym sensie jest on uczciwy.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

fot. PAP/Jacek Turczyk
Idziemy nr 42 (576), 16 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter