28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Jaka prawda o Wałęsie?

Ocena: 0
3876

O ogłoszeniu przez IPN ekspertyz grafologicznych w sprawie TW „Bolka”, projekcie ustawy metropolitalnej oraz ingresie abp. Marka Jędraszewskiego rozmawiali Dorota Łosiewicz (Wpolityce.pl), mec. Marek Markiewicz, Piotr Zaremba („W Sieci”) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”). Program prowadził Michał Karnowski.

fot. PAP/Adam Warżawa

 

 

 

Piotr Zaremba

Czy nie było innej drogi?

Wraca obraz koszmarnej prezydentury Lecha Wałęsy. To, że prawie wszyscy jego ministrowie w kancelarii prezydenta byli tajnymi współpracownikami. Że w czasie negocjacji przez rząd Olszewskiego traktatu polsko-rosyjskiego usiłował wrzucić tam zapis o mieszanych spółkach polsko-rosyjskich. Że dziwnie zachowywał się w różnych sytuacjach kryzysowych, takich jak pucz Janajewa w 1991 roku. To powoduje, że wszystko nabiera innego wymiaru. Czy ktoś mu to podpowiadał, czy to było dorozumiane i na odległość? Można sobie wyobrazić różne wersje. Jednocześnie uważam, że po 1976 roku Wałęsa „się urwał”, nie był agentem. Wtedy – przed 1989 rokiem – prawdopodobieństwo zdemaskowania go przez bezpiekę było niewielkie. Ale później podejrzewam, że Wałęsa śmiertelnie się bał. Pytanie, czy nie było dla niego innej drogi. Czy nie mógł tej bomby sam jakoś rozbroić?

 

Marek Markiewicz

Wiedzieliśmy

W 1992 roku 560 parlamentarzystów wiedziało o tym, co dzisiaj zostało zakończone. Dostaliśmy wszystkie dokumenty. Między innymi także listy od Lecha Wałęsy, które zaczynały się: „Zanim osądzicie, wysłuchajcie”. Mam taki list. Dlaczego przez dziesięć czy więcej lat nie czyniono tego przedmiotem debaty publicznej? I dlaczego po tamtym momencie Wałęsa nie starał się tego wszystkiego jakoś wyjaśnić?

 

Dorota Łosiewicz

Nieczyste intencje

Twórca ustawy metropolitalnej nie wiedział nawet, ile ma ona artykułów. Nieznajomość szczegółów projektu pozwala mieć wątpliwości co do intencji przygotowania tej ustawy. Sposób zgłoszenia i procedowania może sugerować, że cel polityczny jest tutaj jednak nadrzędny. Poza tym pominięcie Podkowy Leśnej – czy to był przypadek, czy celowe działanie? Tłumaczono, że to zwykłe przeoczenie. Ale jeśli ktoś zapomniał o Podkowie, to tylko świadczy o tym, że nie był to jednak dobrze przygotowany projekt. Przedstawiciele gmin ościennych – nawet przekonani o korzystności tej ustawy dla swoich mieszkańców – mogą na złość zagłosować inaczej, jeśli będą czuli, że się nimi manipuluje.

 

ks. Henryk Zieliński

Głos z Krakowa

Nauczanie abp. Jędraszewskiego będzie uważnie śledzone zarówno przez katolików, jak i tych, którzy są przeciwni Kościołowi. Po pierwsze, chodzi o samą osobowość tego człowieka, którego mocą jest pokora wobec właściwej instancji – wobec Pana Boga. W tej pokorze potrafi on być nieustępliwy w obronie tego, co święte. Po drugie, jest to wybitny intelektualista, człowiek, który myśli Janem Pawłem II. Po trzecie, Kraków ma symboliczną wymowę, a jego nowy metropolita jest też wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. To wszystko sprawia, że w jego nauczanie będziemy się bardziej wsłuchiwać, niż w słowa jakiegoś innego hierarchy w Kościele w Polsce.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter