27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Co z naszym bezpieczeństwem?

Ocena: 0
1964

Wspomnienia o prof. Zbigniewie Brzezińskim, zamach terrorystyczny w Manchesterze, szczyt NATO, sprawa Igora Stachowiaka – oto lista tematów poruszonych podczas Salonu Dziennikarskiego w sobotę 27 maja. Gośćmi Jacka Karnowskiego byli Agnieszka Romaszewska-Guzy (TV Biełsat), Jan Pospieszalski (TVP), Piotr Zaremba („W Sieci”) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”)

fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

 

Piotr Zaremba

Jastrząb Cartera

Postać prof. Zbigniewa Brzezińskiego przejedzie do historii pozytywnie. Patrzymy na niego przez pryzmat ostatnich wypowiedzi odnośnie do spraw Polski, które jawiły się czasem jako trochę niefortunne. Natomiast jeśli wrócić do lat 70., do apogeum jego kariery, czyli czasu, kiedy był doradcą ds. bezpieczeństwa Jimmy’ego Cartera, to bilans jest raczej pozytywny. Na tle późniejszej polityki Reagana Carter jest często krytykowany, ale jednak była to prezydentura nacechowana wprowadzeniem praw człowieka do międzynarodowej debaty. W otoczeniu Cartera w okresie zimnej wojny były „gołębie” i „jastrzębie”. Brzeziński relatywnie był tym drugim. Na przykład odegrał bardzo dużą rolę, kiedy administracja amerykańska przeciwdziałała domniemanej sowieckiej interwencji przeciwko Solidarności w Polsce. Warto to odnotować.

 

Jan Pospieszalski

Dwa pytania

Angielskie służby, ich sposób organizacji i cała struktura, należą do najlepszych. Pokazali zresztą mistrzostwo po zamachu w Manchesterze. Kilka godzin po zdarzeniu mieliśmy zidentyfikowanego sprawcę, a gdzieś na końcu świata zatrzymani byli jego ojciec i brat, który przygotował zamach. Te służby działają, a nie potrafiły przewidzieć ataku. Pojawiają się więc dwa pytania. Czy liczebność środowiska muzułmańskiego w danym kraju sprzyja neutralizacji takich sytuacji? I czy Europa, przyjmując dziś kolejne miliony imigrantów z Zatoki Perskiej, zdaje sobie sprawę, że być może dzisiaj nawet spokojni uchodźcy, Bogu ducha winne ofiary konfliktu, w drugim pokoleniu wygenerują nam tego rodzaju niebezpieczeństwa?

 

Agnieszka Romaszewska-Guzy

Jakie wsparcie?

Obecność Donalda Trumpa na szczycie NATO była bardzo ważna. Ale jeśli chodzi o stosunek USA do bezpieczeństwa w naszej części Europy, to nadal jest on dość niejasny, aczkolwiek lepszy, niż się spodziewaliśmy na początku. Oczywiście Trump usiłuje znacząco obciąć wszelką pomoc, również wojskową, między innymi dla Ukrainy. Prawdopodobnie jednak Kongres tego nie przepuści. Pojawią się pewne tarcia i Trump będzie musiał się pogodzić, że wsparcie zostanie nieco większe. Amerykańska demokracja jest takim systemem. Trump nie jest tam władcą absolutnym.

 

ks. Henryk Zieliński

Mentalność korporacyjna

W różnych instytucjach istnieje mentalność korporacyjna. Wiadomo, że lekarze będą starali się chronić siebie nawzajem, podobnie policjanci czy duchowni. To, co się stało [w policji] we Wrocławiu, wymaga reakcji. Dobrze, że są w tej chwili jakieś kroki, dymisje, że pewnie będzie także proces karny. Byłoby jednak czymś złym i fałszywym, gdybyśmy nagle odpowiedzialność za to, co się stało we Wrocławiu rozciągali na całą policję. I żeby policjanci, którzy pracują uczciwie i ciągle za niewysokie wynagrodzenia, tracili w naszych oczach szacunek.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter