25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Aberracje w publicznej przestrzeni

Ocena: 0
1995

W kolejnym wydaniu „Salonu Dziennikarskiego” 25 lutego goście Jacka Karnowskiego mówili o kontrowersjach związanych ze spektaklem „Klątwa” w warszawskim Teatrze Powszechnym. Komentowali także reformę sądownictwa i apele w obronie wycinanych drzew.

fot. PAP/Radek Pietruszka

 

Piotr Zaremba

Dla złych ludzi

Obejrzałem sztukę „Klątwa”. Z oryginalnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego zostało może kilkadziesiąt zdań. Kuriozalność posługiwania się etykietką klasycznych autorów jest jedną z chorób naszego teatru. Jednakże głównym problem „Klątwy” w Teatrze Powszechnym jest mnożenie drastycznych efektów; nazwałem ją nawet „spektaklem złych ludzi dla innych złych ludzi”. Stężenie opowiadania się za złem w różnych scenach jest wyjątkowo wysokie. Jeżeli dla nas to przejaw szaleństwa, to dla widowni, która gromadzi się na tej sztuce, jest to manifest. Aktorzy dostają za to oklaski. To zjawisko bezprecedensowe.

Pytano mnie, czy widzę w tym spektaklu coś dobrego. Tak, widzę – on jest samobójczy. Twórcy się w ten sposób marginalizują, strzelają sobie w kolano. Jeśli mówią o obronie swoich wartości – kobiet, gejów, muzułmanów – to większość społeczeństwa tego nie zaakceptuje, potraktuje takie zachowanie jako wybryki szaleńców. To jest tak toksyczne, że nawet ludzie umiarkowani to odrzucą, choćby na podstawie samych relacji w prasie. Spektakl jest spóźniony o kilka lat, nie jest już tak groźny – to histeria przegranych.

 

 

Ewa Stankiewicz

Problem systemowy

Sędziowie to jedna z grup wyjętych całkowicie spod kontroli społecznej, która ma największą władzę. W praktyce – grupa całkowicie bezkarna. Ona się zdegenerowała. Nie zgadzam się z opiniami, że to pojedyncze czarne owce. Mamy problem systemowy, co więcej, jest to gigantyczny hamulec dla polskiej gospodarki. Nie ma wolnego rynku bez sprawnego, szybko działającego wymiaru sprawiedliwości. Ten, który mamy, często przekształca się w część mafii dławiącej uczciwych przedsiębiorców. Najlepszy plan Morawieckiego nie przyniesie efektów, jeśli nie zreformuje się polskiego sądownictwa. Pudrowanie trupa nie ma sensu. Najbliższe są mi rozwiązania anglosaskie, czyli ławy przysięgłych i wybierani sędziowie, którzy kierują procesami.

 

ks. Henryk Zieliński

Kto nad sędzią?

W anglosaskim systemie sądownictwa ważną rolę spełnia Biblia. Oczywiście, nie wszyscy sędziowie są wierzący, ale jest odwołanie do czegoś, co istnieje ponad nami. Jeśli usuniemy instancje nadprzyrodzone, sędzia nie odpowiada już przed nikim. Przed społeczeństwem – nie, przed parlamentem – nie, przed Bogiem – też nie, jeśli nie wierzy. Ja się takich sądów boję.

 

 

Maciej Pawlicki

Niepotrzebny spór

Rzadko się zgadzam z Platformą Obywatelską, szanuję też ministra Jana Szyszkę. Ale zmiany w regulacjach dotyczących wycinki drzew są dla mnie niezrozumiałe. Mam działkę, na której rośnie kilka drzew – w razie potrzeby bardzo szybko uzyskiwałem zgodę na ich wycinkę. Zmiana prawa w tej materii jest otwarciem jakiejś sfery sporu, zupełnie niepotrzebnej. Przeciwnicy tej decyzji dostali w ręce mnóstwo argumentów. Rozmontowuje to poczucie, że dbamy o wspólnotę, o wspólne dobro, którego elementem są drzewa rosnące na działkach. Egoizm właścicieli okazał się zbyt daleko posunięty, i należy się z tej decyzji wycofać.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter