7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rząd przekaże środki na odbudowę szpitali w Syrii

Ocena: 0
1330

Ks. Cisło przypomniał, że w 2003 było w Iraku 1,5 mln chrześcijan, dzisiaj są to głównie przesiedleńcy wokół Irbilu – ok. 200 tys. – Liczby mówią same za siebie, jak bardzo ta pomoc jest potrzebna – dodał ks. Cisło.

Poinformował też, że od 2010 – z prywatnych zbiórek na rzecz Syrii i Iraku stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi Potrzebie” przekazało ponad 10 mln zł. Dodał, że zaoferowana dziś pomoc polskiego rządu umożliwi przede wszystkim sfinansowanie leczenia dzieci w szpitalach w Damaszku i Aleppo. Koszt zwykłej procedury leczenia to ok. 1200 dol., a bardziej skomplikowanej – 3800 dol. Jeszcze bardziej skomplikowane przypadki można leczyć w placówkach w Libanie.

Stowarzyszenie realizuje też projekt „Mleko dla Aleppo”. Ponad 70 proc. mieszkańców tego miasta żyje poniżej poziomu ubóstwa. Ubóstwo dotyka także matki karmiące swoje nowo narodzone dzieci – z powodu niedożywienia nie są w stanie tego robić. Mleko jest absolutną podstawą zapewniającą odpowiedni rozwój dzieci. Program dotyczy dostarczenia mleka ok. 2850 dzieciom, które nie ukończyły 10. roku życia. Liczba odbiorców jest zależna od liczby urodzin i emigracji poszczególnych rodzin.

W trakcie konferencji padło m.in. pytanie o wielkopostny list kard. Kazimierza Nycza, w którym metropolita warszawski zachęca do włączenia się w program pomocowy „Rodzina Rodzinie” na rzecz syryjskich rodzin. Zdaniem kardynała, jest to jest pierwszy ważny krok pomocy uchodźcom i istnieje nadzieja, że następnym krokiem mógłby być program pomocy przez korytarze humanitarne.

Premier Szydło powtórzyła, że najbardziej oczekiwana i skuteczna pomoc to ta realizowana na miejscu. Również zdaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, przyjmowanie uchodźców z krajów objętych wojną nie jest skuteczną formą pomocy. Za pieniądze potrzebne do przyjęcia jednego syryjskiego dziecka w Polsce można leczyć 10 dzieci na miejscu. To jest pomoc najbardziej skuteczna – przekonywał.

Ks. Waldemar Cisło stwierdził, że szpitale w Damaszku i Aleppo, a także w Libanie są na tyle dobrze wyposażone, że leczenie uchodźców może się odbywać na miejscu.

Posługujący w Aleppo franciszkanin o. Ferasa Lofti, superior Kustodii Ziemi Świętej powiedział, że pomoc w postaci organizowania korytarzy humanitarnych był bardziej uzasadniony przed tym, jak Aleppo zostało wyzwolone. Obecnie natomiast, po ucieczce dżihadystów, bezpieczeństwo cywili w mieście jest już zagwarantowane.

– Respektuję oczywiście propozycję kardynała, ale chyba trzeba by ją uaktualnić. Teraz potrzebujemy zostać i pomagać ludziom na miejscu, i jest taka możliwość. W momencie, gdy szpital na miejscu nie jest w stanie wyleczyć jakiegoś przypadku – są szpitale w Libanie. Natomiast jechać do Europy, zapłacić za bilet i pobyt – za te pieniądze moglibyśmy wyleczyć setkę dzieci – powiedział franciszkanin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter