24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: za rządów PiS nie ma "wpływania" na wyroki sądów

Ocena: 0
1344

- Podnieśliśmy niezawisłość, niezależność i obiektywność wymiaru sprawiedliwości poprzez wdrożenie zasady losowej dystrybucji spraw sądowych - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, za rządów PiS nie ma "wpływania" na wyroki sądów.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier był w piątek pytany, jakiego wyroku spodziewa się w sprawie Władysława Frasyniuka. W czwartek sąd ma wydać wyrok w sprawie Frasyniuka - b. opozycjonisty z czasów PRL obwinionego o wprowadzenie w błąd policjanta "co do tożsamości własnej osoby" w czerwcu zeszłego roku. Przedstawicielka policji zawnioskowała przed sądem o 1 tys. zł grzywny dla Frasyniuka, obrona chce uniewinnienia.

Morawiecki odpowiedział, że "chciałby żeby niezawisły sąd podjął odpowiedni wyrok w tej sprawie". Premier zaznaczył, że w czasach rządów PiS "nie ma takiego czegoś jak wybieranie sędziów do konkretnej sprawy i tym bardziej nie ma wpływania na wyroki".

- W czasach naszych poprzedników zdarzały się sytuacje, że na telefon dziennikarza z Warszawy sędzia z Gdańska sugerował, że wybierze spolegliwego sędziego do jednej ze spraw. My wyeliminowaliśmy takie możliwości poprzez wdrożenie losowej dystrybucji spraw sądowych. Podnieśliśmy niezawisłość, niezależność i obiektywność wymiaru sprawiedliwości poprzez wdrożenie zasady losowej dystrybucji spraw sądowych - wskazał Morawiecki.

System losowego przydziału spraw został wprowadzony w sądach powszechnych 2 stycznia br. Jak przekonywało ministerstwo sprawiedliwości "losowy przydział spraw sędziom ma chronić przed nadużyciami i dawać pewność, że sprawa nie została przydzielona sędziemu umyślnie wybranemu do danej sprawy". - Stanowi dodatkową gwarancję uczciwego przebiegu procesu. Prawo do sędziego wskazanego w sposób losowy, a nie ad hoc do danej sprawy, jest bowiem wyrazem równości szans w toku postępowania sądowego - wskazywał resort.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter