30 września
piątek
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rząd Indii cofnął blokadę funduszy zagranicznych dla Misjonarek Miłości

Ocena: 3.8
433

Rząd Indii cofnął decyzję o blokadzie możliwości przyjmowania funduszy zagranicznych przez Misjonarki Miłości, po tym, jak siostry przedstawiły wymagane dokumenty. „Rząd wycofał się wyłącznie ze względu na protesty w całych Indiach i na świecie. To był test, na ile może sobie pozwolić” – uważa Brinelle D’Souza z Tata Institute w Bombaju. W całym kraju nie ustają działania wymierzone w dzieła prowadzone przez zakonnice. Jak dotąd zamknięto dwa ośrodki przeznaczone dla sierot i najuboższych.

Fot. cathopic.com/ Il ragazzoIl ragazzo

Przedstawiciele działających w Indiach organizacji pomocowych zgodnie twierdzą, że wykonany przez władzę krok w tył to bardzo dobra wiadomość, a państwo powinno być siostrom wdzięczne za ich wieloletnią pracę, którą wyręczają niewydolne rządowe struktury.

Zakonnice pracują z najbiedniejszymi z biednych, docierają do miejsc, gdzie nie dociera państwo.

– wyjaśnia Brinelle D’Souza.

Rząd Narendry Modiego nie wycofał się za to z decyzji o eksmisji ośrodka prowadzonego przez Misjonarki Miłości w Kanpur, największym mieście stanu Uttar Pradesh. Urzędnicy wykorzystali dokumenty, które mówią, że ziemia została wydzierżawiona zakonnicom na 90 lat, a termin ten upłynął w 2019 r. W związku z tym nakazali eksmisję i nałożyli na zakon karę w wysokości 240 tys. euro za bezprawne użytkowanie budynku.

Zobacz: Indyjskie władze likwidują działający od 53 lat sierociniec Misjonarek Miłości w Kalkucie

Nacjonalistyczna partia urzędującego premiera wykorzystuje obowiązujące prawo do walki z chrześcijanami. Ekstremiści oskarżają Misjonarki Miłości o prozelityzm i nawracanie na siłę, nie dostrzegając, że pomagają one najbiedniejszym, bez względu na wyznawaną przez nich religię czy różnice kastowe. 6 stycznia policja dokonała nalotu na Instytut Św. Franciszka w Uttar Pradesh, zabierając 44 dzieci. Działania te sprowokowała kampania oszczerstw ze strony ekstremistów, którzy twierdzili, że w centrum podawano wołowinę i dokonywano przymusowych konwersji.

Działalność ośrodka została zawieszona przez lokalny sąd, a o jego ostatecznym losie rozstrzygnie rozprawa. Kościół niepokoi się o los dzieci, które mieszkały w Instytucie, a które muszą zostać przeniesione do innych miejsc w czasie mroźnej zimy i pandemii.

Możemy mieć jedynie nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i sytuacja ulegnie poprawie.

– powiedział w wywiadzie dla agencji Asia News, bp Gerald Mathias z Lucknow.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Piątek, XXVI tydzień zwykły, wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter