14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: pozytywny bilans wizyty kard. Parolina

Ocena: 0
95

Zakończyła się czterodniowa wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Rosji. Kard. Pietro Parolin spotkał się kolejno z najwyższymi przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego i Federacji Rosyjskiej. Bilans tej podróży jest jego zdaniem pozytywny.

fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK

Wszystkie rozmowy były konstruktywne, mogliśmy w sposób dość pogłębiony wymienić opinie w różnych kwestiach – powiedział dziennikarzom purpurat.

Tytułem przykładu wspomniał o zwrocie katolickich miejsc kultu, kwestii, która nie została jeszcze rozstrzygnięta, a o której rozmawiał podczas wszystkich spotkań w Rosji i, jak zauważył, przyjmowano to ze zrozumieniem. Sekretarz stanu liczy teraz na konkretne kroki ze strony rosyjskiej, bo nadal się zdarza, że wspólnota katolicka nie ma odpowiednich miejsc kultu i musi sprawować liturgię w prywatnych mieszkaniach.

Podczas spotkania z przywódcami politycznymi podkreślono, że nie powinno się stosować siły, ale że rozstrzygnięcia sporów trzeba szukać na drodze sprawiedliwości – dodał kard. Parolin. Podkreślił on, że rozwiązania siłowe nie przynoszą trwałych rezultatów. – Bez głębokiego pojednania, zaangażowania wszystkich w pokój i sprawiedliwość oraz uznania praw każdej ze stron wszystkie rozwiązania są niepewne – powiedział watykański sekretarz stanu na zakończenie wizyty w Rosji.

Z politycznego punktu widzenia najważniejszym wydarzeniem tej wizyty było wczorajsze spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem. Watykański komunikat podaje, że trwało ono ok. godziny i odbyło się w pozytywnej, serdecznej, pełnej wzajemnego szacunku atmosferze. Odbyło się ono w Soczi nad Morzem Czarnym.

Władimir Putin wyraził zadowolenie z wtorkowego spotkania gościa z Watykanu z patriarchą Cyrylem oraz z rozwijającego się dialogu między Stolicą Apostolską i Patriarchatem Moskiewskim. Zdaniem prezydenta Rosji obrona ogólnoludzkich wartości humanitarnych podejmowana przez obie strony leży u podstaw rozwoju współpracy obydwu Kościołów oraz między Rosją i Watykanem. Putin przypomniał ciepłe przyjęcie, jakie mu okazano w Watykanie. Z uznaniem wyraził się o postawie Stolicy Apostolskiej sprzyjającej dialogowi z Rosją, nacechowanej zaufaniem, oraz o realizacji ustaleń zawartych w trakcie jego spotkań z Papieżem Franciszkiem. Podziękował za zorganizowanie peregrynacji relikwii św. Mikołaja w Rosji oraz wystawy watykańskiej sztuki sakralnej w Galerii Tretiakowskiej. Podobną wystawę prezentującą sztukę rosyjską Rosja urządzi w Watykanie w przyszłym roku.

Ze swej strony kard. Parolin podziękował za zaproszenie do Rosji i przekazał serdeczne pozdrowienia od papieża Franciszka. Wyraził zadowolenie z rozwijającego się dialogu i współpracy ekumenicznej z rosyjskim prawosławiem i wyraził nadzieję na jego kontynuowanie w przyszłości. Podkreślił, że również budzi jego zadowolenie rozwój dobrych stosunków między Federacją Rosyjską i Stolicą Apostolską.

W czwartek rano kard. Pietro Parolin powrócił do Rzymu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -