18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: ks. Czaplin podważa legalność konstytucji

Ocena: 0
1255
Konstytucja Rosji z 1993 jest bezprawna, gdyż w dyskusji nad nią nie uczestniczyli prawosławni – uważa przewodniczący Wydziału ds. Współdziałania Kościoła i Społeczeństwa Patriarchatu Moskiewskiego ks. protojerej Wsiewołod Czaplin.
2015-09-13 17:26
kg (KAI/P-C) / Moskwa, mz
 
Pogląd ten wyraził on na wideoblogu „Carygrad TV” jeszcze w sierpniu, ale dopiero teraz napisała o tym rosyjska agencja informacyjna „Politsowiet”.

–Ciągle jeszcze usiłuje się nam wmówić, że konstytucja odzwierciedla konsensus, że niektóre zawarte w niej postanowienia polityczne, informacyjne czy kulturalne są ideami społeczeństwa otwartego, priorytetu samowyrażania się itd. i że wszystko to jest owocem konsensusu. W żadnym wypadku – stwierdził stanowczo protojerej. Według niego konsensus ten zapadał „bez nas” [prawosławnych], „to znaczy, że nie ma go, że my go znosimy”.

–Wszystko, co uchwalono bez aktywnego społecznego udziału ludzi prawosławnych, tak samo jak i tradycyjnych muzułmanów, jest bezprawne – oświadczył ks. Czaplin. Z tego powodu – podkreślił – konstytucyjne podstawy państwa rosyjskiego trzeba będzie zrewidować. –Wszystkie decyzje, podjęte bez udziału aktywnych społecznie ludzi wierzących, trzeba będzie unieważnić, przejrzeć na nowo, w tym również te, które dotyczą podstaw ustroju społecznego – zaznaczył przewodniczący Wydziału.

„Politsowiet” przypomniał, że ks. Czaplin już wcześniej twierdził, że dla Rosji idealne byłoby połączenie socjalizmu i monarchii, jak również jakaś odmiana „stalinizmu bez ateizmu”. Według agencji wypowiedź ks. protojereja nt. konstytucji i jej ewentualnej rewizji odzwierciedla prawdopodobnie stanowisko całego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, o czym mówił niegdyś także kierownik Synodalnego Wydziału Informacyjnego Patriarchatu Władimir Legojda.

Obowiązującą obecnie Konstytucję Federacji Rosyjskiej uchwalono w wyniku ogólnonarodowego referendum z 12 grudnia 1993, w którym jej tekst poparło 58 proc. głosujących.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter