18 lipca
środa
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reparacje od Niemiec

Ocena: 0
70

Polska zamierza wystąpić o odszkodowania za straty wojenne od Niemiec. Biuro Analiz Sejmowych zajmuje się przygotowaniem informacji dotyczącej możliwości domagania się odszkodowań za straty wojenne poniesione podczas II wojny światowej.

Jak podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do nich. Poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) wyjaśnia, że różne były interpretacje co do kwestii ubiegania się przez nasz kraj o odszkodowania. Kiedyś PRL teoretycznie zrzekła się reparacji. Wówczas nie była jednak państwem suwerennym, a dodatkowo zrzekła się wobec nieistniejącej już NRD. Minister Macierewicz określił, że „to sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD”. Istotny w sprawie jest również fakt, że zrzeczenie się odszkodowania nie zostało zarejestrowane w ONZ. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI