20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relacja z konferencji o aktualności myśli narodowej i chrześcijańsko-społecznej

Ocena: 1.6
785

– Dziedzictwo obozu narodowego oraz katolicyzmu społecznego zostało w ostatnich dziesięcioleciach zapomniane i zakłamane – mówili uczestnicy konferencji prasowej pt. „Aktualność myśli narodowej i chrześcijańsko-społecznej”, która odbyła się dziś w Warszawie.

fot.www.facebook.com/InstytutDMN

Podczas konferencji zaprezentowano działalność Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Zadaniem Instytutu jest m.in. przywracanie pamięci o tym dziedzictwie. Jedną z inicjatyw jest wydawanie słowników biograficznych działaczy obozu narodowego i katolicyzmu społecznego.

Zwrócił uwagę, że dziedzictwo obozu narodowego i katolicyzmu społecznego było w XX w. potraktowane na kilku płaszczyznach w sposób tragiczny i haniebny. Polacy zostali w pewnym sensie odcięci od wiedzy, kim byli ludzie, którzy to dziedzictwo tworzyli. Życiorysy tych osób albo nie są w ogóle znane albo, jeśli są znane, nie są kojarzone z przestrzenią ruchu narodowego, w której często bardzo aktywnie angażowali się, jak np. Karol Hubert Rostworowski, dramatopisarz, a jednocześnie jeden z głównych działaczy Obozu Wielkiej Polski.

Prof. Żaryn wymienił obok Karola Huberta Rostworowskiego również poetę Jana Kasprowicza. Przypomniał także takie postacie, jak płk Zygmunt Miłkowski czy Ludwik Michalski – powstańcy styczniowi będący autorytetami dla przyszłych twórców obozu narodowego: Jana Ludwika Popławskiego, Zygmunta Balickiego czy Romana Dmowskiego. Przytoczył również opinię prof. Wiesława Chrzanowskiego, którego zdaniem Liga Narodowa, jeśli chodzi o umiejętność organizowania narodu bez państwa, może być porównywana jedynie do Solidarności w 1980 i 1981 r. Mówił o zaangażowaniu narodowców w walkę o niepodległość oraz o ich gotowości oddawania swego życia za Ojczyznę, z którego to powodu co drugi nie przeżył II wojny światowej. Dyrektor IDMN podkreślił, że wydawane przez Instytut słowniki tworzą nową jakość w polskiej kulturze i są wkładem w to, co nasze pokolenie pozostawi następnym.

Jest to w pewnym sensie wydawnictwo pomnikowe. Spóźniony pomnik dla tych, którzy nie byli docenieni po śmierci, albo zupełnie zapomniani albo wręcz potwornie szkalowani, chociaż to oni powinni być patronami szkół czy ulic

– powiedział  dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Zachęcił też do współpracy z instytutem – zwłaszcza rodziny działaczy obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, które prosił o przekazywanie nieodkrytych dotychczas spuścizn. Nawiązując do trwającej obecnie wojny na Ukrainie prof. Żaryn zwrócił też uwagę na znaczenie wspólnoty narodowej, która jak się okazuje jest jedynym bytem, który ze względu na siłę swego oddziaływania jest w stanie skutecznie jednoczyć ludzi.

O zaangażowaniu Instytutu w pomoc uchodźcom z Ukrainy mówił też prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora Instytutu. Wyraził nadzieję, że już w drugiej połowie kwietnia uruchomiony zostanie w ramach IDMN kurs języka polskiego dla osób dorosłych.

Mówił następnie o znaczeniu zarówno dziedzictwa narodowego jak i dziedzictwa katolicyzmu społecznego w polskiej kulturze zarówno politycznej jak i intelektualnej czy artystycznej, a także we współczesnej kulturze publicznej.

Chcemy te środowiska przywrócić pamięci zbiorowej, gdyż bez tego nie ma rzetelnej polskiej tożsamości

– powiedział, zwracając uwagę na zakłamanie i luki w tej pamięci spowodowane zarówno przez II wojnę światową, czas komunizmu a także zaniedbania, które miały miejsce już w III RP. Podkreślił, jak wiele osób zasłużonych dla Polski zostało całkowicie zapomnianych. Dotyczy to nawet osób wyniesionych na ołtarze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter