16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reedukacja po chińsku

Ocena: 0
668

Z odległej Europy widzimy zwykle Chiny jako bogaty kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce wolnorynkowej. Tymczasem jest to wciąż państwo komunistyczne.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Mniejszości narodowe i osoby wierzące poddawane są w Chińskiej Republice Ludowej represjom, a nieprawomyślni trafiają do „obozów reedukacyjnych”. W ostatnim okresie szczególnie dużo mówi się o Ujgurach, zamieszkujących region autonomiczny Xinjiang, zwany też Wschodnim Turkiestanem, przed wiekami odrębne państwo. Od lat na terenie regionu działali ujgurscy separatyści, co spotykało się z represjami ze strony Pekinu. Blisko 10 mln Ujgurów, posługujących się językiem z rodziny tureckich, jest wyznawcami islamu. Szacuje się, że około miliona z nich zostało uwięzionych.

Wcześniej władze w Pekinie ostro przeciwdziałały niepodległościowym tendencjom Tybetańczyków, którzy mają swój rząd emigracyjny w Indiach, z Dalajlamą na czele. Tak jak dziś Ujgurzy, Tybetańczycy byli prześladowani i karani za działalność separatystyczną. I dziś pozostają pod ścisłą kontrolą władz.

 

Reedukacja i transformacja

„Obozy reedukacyjne” w Xinjiangu funkcjonują poza oficjalnym systemem prawnym ChRLj, a władze zaprzeczają ich istnieniu. Pierwsze powstały w 2014 r., a rozbudowano je w 2016 r., gdy miejscowym pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Chin został uznawany za „twardogłowego” Chen Quanguo, obecnie także członek Biura Politycznego KC KPCh.

Nie ma żadnych oficjalnych liczb, ale działacze praw człowieka twierdzą, że w obozach znajduje się około miliona ludzi – przede wszystkim Ujgurów, ale też Kazachów i przedstawicieli innych mniejszości, wyznających islam, a także chrześcijan, a zapewne i cudzoziemców. Niektóre źródła mówią o 3 mln uwięzionych. Tak na przykład twierdzi niezależny badacz mniejszości narodowych w ChRL dr Adrian Zenz z Europejskiej Szkoły Kultury i Teologii w niemieckim mieście Korntal.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -