19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska: Rodzina w centrum polityki społecznej

Ocena: 0
837

– To w rodzinie tkwi potencjał, który jest źródłem rozwoju naszego kraju. Chcemy go jak najlepiej wykorzystać, dlatego rodzina jest w centrum polityki społecznej państwa – mówiła na Narodowym Kongresie Rodziny szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

fot. PAP/Marcin Obara

Sobotni Kongres na PGE Stadionie Narodowym był częścią obchodów Narodowego Dnia Życia – święta, które decyzją Sejmu z 2004 roku obchodzone jest 24 marca. W tym roku Kongres, którego organizatorem jest Fundacja Narodowego Dnia Życia, odbył się po raz trzynasty. Jego tegoroczne hasło brzmiało "Rodzina energią dla Polski". – To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu skierowanym do rodzin – powiedziała Rafalska.

Na początku wystąpienia Rafalska przeczytała list premier Beaty Szydło do uczestników Kongresu; szefowa rządu napisała w nim m.in., że rodzina jest energią dla Polski i choć nie da się szczęścia rodziny zadekretować, to rząd robi wszystko, by jej funkcjonowanie było jak najlepsze. "W rodzinie przekazywane są takie podstawy, jak patriotyzm, troska o dobro wspólne; to tam nasze dzieci poznają te wartości, które je ukształtują, staną się one dla nich drogowskazami prowadzącymi przez życie. Dlatego robimy wszystko, by polskim rodzinom przywrócić nadzieję na stabilizację, godne życie i bezpieczeństwo" – napisała premier.

Jak powiedziała Rafalska, kiedy padała pierwsza propozycja, żeby Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmieniło swoją nazwę na rodzinę, stawiano zarzut, że to tylko hasło. – Po tylu latach funkcjonowania ministerstwa pracy sądziłam, że to nie będzie takie łatwe i dziś z satysfakcję mogę powiedzieć, że niewiele osób pamięta, że kiedyś mówiliśmy – ministerstwo pracy. Dzisiaj, jak ktoś zaczyna mówić o resorcie, mówi – ministerstwo rodziny – nie dodając pozostałych członów. I to jest już pierwsza wygrana – powiedziała. Podkreśliła, że faktycznie pierwszym punktem odniesienia jest dla MRPiPS rodzina.

– Ale krok za tym poszły działania, to się nie skończyło na symbolice – zapewniła. W tym kontekście mówiła o najważniejszym programie polityki rodzinnej, czyli o 500 Plus. – Efekty są lepsze niż mogliśmy się spodziewać – dodała. Przypomniała, że ostatnie dane demograficzne wskazują na wzrost urodzeń. Jak powiedziała Rafalska, w najbardziej optymistycznych prognozach zakładano, że po wprowadzeniu świadczenia wychowawczego urodzi się o 11,2 tys. dzieci więcej, tymczasem okazało się, że urodziło się niemal o 17 tys. dzieci więcej. Powiedziała, że od listopada notowane są wzrosty liczby urodzeń o ponad 10 proc. Przyznała, że wymaga to pogłębionej analizy, ale te pierwsze pozytywne symptomy są widoczne. – Bardzo chcemy, by utrzymały się one dłużej – dodała.

Minister zaznaczyła jednak, że program nie tylko wpływa na demografię, zmniejszył ubóstwo, ale też – w przyszłości – zmieni nowe pokolenia, będą one zdrowsze i lepiej wykształcone, bo świadczenia z programu są przeznaczane głównie na edukację, zdrowie.

Rafalska mówiła również o programie "Za życiem", który wspiera rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi oraz o działaniach rządu dla seniorów.

Później, podczas panelu dotyczącego nowoczesnej polityki prorodzinnej wiceminister rodziny Bartosz Marczuk mówił, że główne założenia programu "Rodzina 500 plus" pozostaną bez zmian; najważniejsza jego kotwica – 500 zł na dziecko – się nie zmieni. Wiceminister mówił, że wiele badań pokazywało, iż Polacy chcą mieć dzieci, a ich mieli bardzo mało, bo obawiali się o przyszłość i bezpieczeństwo swojej rodziny. – Program "Rodzina 500 plus" skierowany jest na redukcję tych lęków – powiedział.

Przypomniał, że do 1 kwietnia MRPiPS ma przedstawić Radzie Ministrów podsumowanie działania programu. Jak mówił, resort chce w nim też zawrzeć przegląd usług kierowanych dla rodzin, m.in. tych, które są związane z opieką nad najmłodszym dzieckiem.

Według danych na koniec lutego 2017 r. wsparciem z "500 plus" objęto ponad 3,82 mln dzieci do lat 18; do ponad 2,57 mln rodzin trafiło 21 mld zł.

O tym, jak państwo powinno wspierać rodziny mówiła przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, posłanka PiS prof. Józefa Hrynkiewicz. Według niej podstawową funkcją rodziny jest funkcja prokreacyjna i nikt w tym rodziny zastąpić nie może; oprócz tego rodzina pełni wiele innych funkcji – m.in. wychowawczą i opiekuńczą, w czym powinno ją wspierać państwo.

– Nie możemy nikomu powiedzieć, ile, z kim i kiedy ma mieć dzieci, ale możemy mówić, co podmioty państwowe mogą dla rodziny zrobić, jak tworzyć dla nich dobre warunki – mówiła.

Jej zdaniem, dobrze prowadzoną politykę rodzinną, program "500 plus" powinny wesprzeć działania na rynku pracy. W tym kontekście prof. Hrynkiewicz mówiła o odejściu od umów śmieciowych, lekceważenia pracowników, niskich zarobków; "od takiego przyzwyczajenia naszych pracodawców, którzy mają wrażenie, że w Polsce jest obfitość zasobów pracy". – To się skończyło – podkreśliła. Dodała, że ważna jest również dobrze prowadzona polityka zdrowotna i bezpieczne warunki wychowania, które tworzą różne instytucje.

Efektem Kongresu – jak zapowiadają organizatorzy – mają być "postulaty dalszych rozwiązań prospołecznych oraz kierunków budowania potencjału polskich rodzin jako energii silnego narodu".

Bożena Ławnicka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter