26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska: przygotowujemy dokument dot. polityki społecznej wobec osób starszych

Ocena: 0
4139

– Ministerstwo rodziny, pracy i polityki przygotowuje dokument, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 r. – poinformowała w czwartek szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska. – Prace nad dokumentem są na końcowym etapie – zaznaczyła.

fot. PAP/Leszek Szymański

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia ) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu. W spotkaniu wzięli udział także m.in. uczestnicy Domu Dziennego Pobytu Senior plus w Błoniu.

– Na etapie końcowym mamy w resorcie przygotowanie dokumentu, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do roku 2030. Ta polityka ma być oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność. To są trzy słowa klucze, które mówią, na kanwie czego będą budowane pozostałe działania – powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że dla rządu polityka społeczna wobec osób starszych jest niezwykle ważnych wyzwaniem. – Doceniamy rolę i znaczenie osób starszych dla rodziny, dla budowania silnych więzi międzypokoleniowych, w pomoc w wychowaniu dzieci – oświadczyła minister.

Jak mówiła, rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" – 80 mln zł. Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".

Wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców. Rafalska przypomniała też, że w 2018 r. na realizację rządowego programu na rzecz osób starszych zaplanowano 40 mln zł.

– Pamiętajmy o tym, że ta aktywność, jak najdłuższa, chroni nas przed utratą samodzielności, czego byśmy nie chcieli. Bo tak długo jak jesteśmy aktywni, rozmawiamy, wychodzimy z domu, integrujemy się z innymi, czujemy się samodzielni i chcemy, żeby to jak najdłużej trwało. Ale jak to w życiu bywa, mamy ograniczenia zdrowotne i nie wszystko zależy od nas samych – mówiła szefowa MRPiPS.

Minister złożyła gościom życzenia z okazji nadchodzącego dnia Dziadka i Babci. – Jako babcia czwórki wnucząt składam najserdeczniejsze życzenia, gratulacje. Instytucja babci jest ważna, przez Polaków bardzo doceniana. Nie zapominam też o ważnych dziadkach – mówiła. Dodała, że rola dziadków w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

Życzenia złożyła także szefowa resortu edukacji. Życzyła zgromadzonym siły, zdrowia, spotykania życzliwych ludzi i miłości od swoich dzieci i wnuków. – Życzę także takiej myśli, że każdy dzień jest ważny, każdy dzień powinien przynosić coś interesującego, ciekawego, coś, co będzie powodowało, że tego dnia będziecie państwo zwyczajnie szczęśliwi – powiedziała.

Zalewska zwróciła uwagę, że szkoła się zmienia. – Mówimy o tym, czym jest szacunek, kim jest dorosły: autorytetem, mistrzem, przyjacielem. Mówimy o tolerancji i uczeniu się od siebie – podkreśliła.

Zwróciła uwagę również na rolę wolontariatu w szkołach. – To staje się normą w polskiej szkole, że uczeń, młody człowiek, w różny sposób służy drugiemu człowiekowi – oświadczyła. Dodała, że duża cześć działań wolontariuszy polega na spotkaniach z seniorami.

Minister zapowiedziała, że w 2019 r. w każdej placówce oświatowej będzie szybki internet i multimedialne tablice. – Chcemy, żeby wnuczek, wnuczka, z babcią i dziadkiem razem przebrnęli przez wszystkie meandry, zakątki internetu chociażby po to, byście państwo za dwa, trzy lata, kiedy będzie trzeba się zarejestrować w przychodni on-line, bez prośby wnuczka, czy wnuczki zwyczajnie mogli to zrobić – mówiła.

Paweł Żebrowski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter