26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radny Koalicji Obywatelskiej poparł PiS. Korupcja polityczna?

Ocena: 0
1379

Przed środową sesją jeden z radnych wybranych z list Koalicji Obywatelskiej, Wojciech Kałuża, dołączył do porozumienia programowego prawicy. Tym samym PiS zyskało większość w Sejmiku Woj. Śląskiego. - Złożymy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa korupcji politycznej – zapowiedział w Katowicach poseł, były minister sprawiedliwości Borys Budka.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Sprawa wywołała wielkie emocje podczas pierwszej sesji, radnego Kałużę wybuczano kiedy odbierał zaświadczenie o wyborze, padały okrzyki: "zdrajca", "sprzedawczyk". Zdaniem KO, okoliczności tej zmiany barw politycznych mogą mieć znamiona czynu zabronionego. Mówił o tym m.in. przemawiający przed wyborem przewodniczącego sejmiku na podstawie swego mandatu poselskiego poseł PO Borys Budka. 

Do tego przemówienia, odniósł się wiceminister Tobiszowski, nawiązując też do wcześniejszego wystąpienia prowadzącego obrady przewodniczącego seniora prof. Tadeusza Sławka, który mówił m.in., że sprawowanie władzy winno się opierać na zasadzie prymatu rozumności nad pośpiesznym, popędliwym zacietrzewieniem, a wezwanie do obywatelskości polega na też na dotrzymywaniu zobowiązań i lojalności wobec wyborców, „by po 5 latach móc spojrzeć wyborcom w oczy”. 

Tobiszowski podziękował prof. Sławkowi za jego słowa, m.in. o wartości słowa. „Należy słowo ważyć. Dzisiaj ci, którzy mówią o przekupstwie, nie udowodnili niczego, ale szafują i gardzą wartością drugiego człowieka” - ocenił wiceszef ME, co spotkało się w Sali Sejmu Śląskiego z okrzykami „hańba”. „Ze sztandarami wiecować i wrzeszczeć – tego nauczyliście się w ostatnich miesiącach. To jest demokracja? To jest wolność? To jest wartość? Zastraszać wolnego, wybranego radnego” - odpowiedział krzyczącym Tobiszowski. „Każdy sądzi za siebie. Wy wiecie, co to znaczy korupcja polityczna i myślicie, że inni też tak robią” - pytał. 
„Panie profesorze, serdeczne dzięki za te wartościowe słowa, wręcz wykład o postawie radnego. Bo tu widzimy, że demokracja ma się przy wyborze dokonać, a się zastrasza. (…) Najpierw udowodnijcie, później osądzajcie” - zaapelował Tobiszowski. 

„Panie ministrze Budka. Znamy się nie od dzisiaj. Pan (…) grozi z tej mównicy – na jakiej podstawie? Jak pan może? Wartością jest brać odpowiedzialność, ale honorem jest wiedzieć, kiedy ją oddać” - ocenił wiceszef ME. Przed wyborem przewodniczącego sejmiku głos zabrał też jeden z radnych KO, b. wiceprzewodniczący sejmiku Grzegorz Wolnik. Jak mówił, jest mu wstyd, że znalazł się na billboardach wyborczych z radnym Wojciechem Kałużą, który – wybrany z listy KO - zdecydował się poprzeć PiS. „Po trzykroć zdrajca” - ocenił Wolnik. 

Następnie Wolnik został zgłoszony przez KO jako kandydat na przewodniczącego Sejmiku Woj. Śląskiego. Kandydatem PiS został szef klubu radnych tego ugrupowania w poprzedniej kadencji radny Jan Kawulok.

"Złożymy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" – zapowiedział podczas briefingu w przerwie posiedzenia Borys Budka. "Wiadomo, PiS ma swoją aferę GetBack, NBP, KNF, być może będzie miało swoją śląską aferę, natomiast jeżeli prokuratura tę sprawę umorzy, to oczywiście może ona zostać podjęta wówczas, gdy prokuratura będzie pod niezależnym nadzorem, a nie polityka PiS" – powiedział b. minister sprawiedliwości.

"Trudno wymagać, żeby teraz prokurator generalny, który jest kolegą z rządu pana ministra Tobiszowskiego, w jakiś rzetelny czy obiektywny sposób wyjaśnił, czym tak naprawdę pan minister Dworczyk, minister Tobiszowski skusili tę osobę, jakimi korzyściami osobistymi, majątkowymi mamy do czynienia" – dodał Borys Budka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter