23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rada Warszawy przegłosowała Honorowe Obywatelstwo dla byłej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz

Ocena: 0
762

Rada Warszawy w czwartek podjęła kontrowersyjną decyzję o przyznaniu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Warszawy byłej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz, za której urzędowania przez Warszawę przeszła fala dzikiej reprywatyzacji pozbawiającej wielu mieszkańców miasta dachu nad głową. W ten sam sposób uhonorowano mera Kijowa Witalija Kliczkę. Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej głosowanie nad kandydaturami odbyło się łącznie i bez jakiejkolwiek dyskusji.

Fot. pixabay.com/CCO

W proteście przeciw tego rodzaju praktyce wyboru Honorowych Obywateli Warszawy część radnych PiS i dwoje radnych z Lewicy zbojkotowało głosowanie. Było ono jednak formalnością ze względu na przewagę w Radzie radnych KO. Za nadaniem tytułów głosowało 38 radnych, jeden się wstrzymał, jeden był przeciw, a 19 radnych nie oddało głosu.

Jak informuje PAP, w uzasadnieniu do uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa podkreślono doświadczenie Hanny Gronkiewicz-Waltz jako prezes Narodowego Banku Polskiego. Przypomniano, że jest profesorem prawa i córką powstańca warszawskiego. Wymieniono też inwestycje, które powstały podczas jej trzech kadencji jako prezydent stolicy, m.in. Muzeum POLIN, Centrum Nauki Kopernik, oczyszczalnia ścieków "Czajka", czy też ukończenie budowy I linii metra i centralnego odcinka II linii metra.

W przypadku Witalija Kliczki przywołano jego sukcesy jako światowej sławy pięściarza. Wskazano, że atrybuty, które zdobył podczas kariery sportowej, wykorzystał później w polityce. Kliczko - jak podkreślono - po najechaniu Rosji na Ukrainę wykazywał się olbrzymią odwagą oraz determinacją do tego, aby odepchnąć agresora. "Witalij Władimirowicz Kliczko, jako mer Kijowa, stał się symbolem ruchu oporu podczas wojny na Ukrainie" - czytamy.

Tytuły Honorowych Obywateli oficjalnie zostaną nadane na uroczystej Radzie Warszawy 31 lipca.

++++++

Sposób wyboru i sam wybór b. prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz na Honorowego Obywatela Warszawy wzbudził wiele kontrowersji i protestów. Między innymi znana z lewicowych poglądów i wspierania w stolicy antyrządowych protestów i inicjatyw na rzecz LGBTQ radna Agata Diduszko-Zyglewska zbojkotowała głosowanie ze względu na jego niedemokratyczny charakter.

Za "chichot losu i szampan dla tych, którzy przez lata bogacili się na warszawskiej reprywatyzacji" uznał Honorowe obywatelstwo Warszawy dla Gronkiewicz-Waltz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Mamy nadzieję, że ta uroczystość się nie odbędzie, że Rada Warszawy wycofa się z tej haniebnej uchwały, ponieważ to jest bardzo zły dzień dla warszawskiej demokracji

- podkreślił Kaleta występując na piątkowej konferencji przed stołecznym ratuszem wspólnie z działaczami lokatorskimi reprezentujących środowiska pokrzywdzone na skutek dzikiej reprywatyzacji.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w konferencji brał udział m.in. aktywista miejski Jan Śpiewak. Kaleta zwrócił uwagę, że na co dzień różnią się w wielu sprawach, jednak...

... jest jedna sprawa, w której szczególnie z Janem Śpiewakiem się od lat zgadzaliśmy. Warszawska reprywatyzacja to największa patologia i gangrena w życiu społeczno-politycznym przez ostatnich dwadzieścia kilka lat

- zaznaczył. Jak dodał, komisja weryfikacyjna pokazała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz była kompletnie bierna wobec wszelkich sygnałów o nieprawidłowościach. "Hanna Gronkiewicz-Waltz nic nie robiła. Stała się symbolem tej afery. W końcu pod naporem informacji sama przyznała, że podlegli jej urzędnicy stworzyli grupę przestępczą" - podkreślił szef komisji.

Śpiewak uhonorowanie Gronkiewicz-Waltz nazwał policzkiem i splunięciem w twarz wszystkim ofiarom warszawskiej reprywatyzacji. "Gdy Hanna Gronkiewicz-Waltz została prezydentem Warszawy nastąpiła eksplozja reprywatyzacji, decyzji reprywatyzacyjnych" - stwierdził przypominając także, że "za jej rządów w Warszawie była oddawana dziennie prawie jedna nieruchomość". Wedle audytu komisji weryfikacyjnej, jak dodał, większość decyzji w tej sprawie była wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Z kolei działacze lokatorscy, którzy brali udział w konferencji, przypominali, że rok temu pośmiertnie uhonorowana została Jolanta Brzeska, jedna z liderek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów walczącego z reprywatyzacją, którą w tajemniczych okolicznościach zamordowano w marcu 2011 roku.

Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów podkreślała, jak ważne dla warszawiaków było uhonorowanie Jolanty Brzeskiej.

Był to dla nas zaszczyt ogromny, że to się udało przy polityce tego miasta. Jola wreszcie odzyskała honor. Dzisiaj to jest wstyd, że Jola ma być obok Hanny Gronkiewicz-Waltz

- podkreśliła Andruszkiewicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter