6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Putin: Polska jest winna

Ocena: 3.35
819

W Rosji historia II wojny światowej ukazywana jest już dokładnie tak, jak za czasów ZSRR: Związek Radziecki był krajem miłującym pokój, a 17 września 1939 r. wcale nie doszło do agresji na nasz kraj.

PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Ale jest też nowy trend: Polska staje się drugim, po hitlerowskich Niemczech, źródłem wszelkiego zła w okresie międzywojennym. Prezydent Rosji Władimir Putin znów zarzucił nam współpracę z Hitlerem i spowodowanie wybuchu II wojny światowej.

Sporów historycznych toczyliśmy i toczymy niemało. Litwini wciąż mają do nas pretensję o gen. Lucjana Żeligowskiego i jego „bunt” w 1920 r., czyli zajęcie Wilna i przyłączenie go do Polski. My zaś mamy pretensję do Litwinów o zabranie nam Wilna, włączonego do Litwy już jesienią 1939 r., jako „prezentu” od Stalina. Natomiast Czesi z wielką niechęcią wspominają przyłączenie do Polski Zaolzia w 1938 r., choć w 1919 r. zabrali je nam siłą, a po wojnie dostali znów – tym razem w efekcie decyzji Moskwy.

Z kolei my krytykujemy Ukraińców, że nie tylko nie chcą we właściwy sposób uszanować ofiar rzezi wołyńskiej z okresu II wojny światowej, ale jeszcze stawiają pomniki ideowemu patronowi UPA, Stepanowi Banderze, a sprawcy rzezi, upowcy, mają już wiele ulic nazwanych ich imieniem. Nacjonalistyczne środowiska na Ukrainie twierdzą z kolei, że Polacy przez wiek ich „kolonizowali”. I następny przykład: niektóre środowiska żydowskie w świecie dowodzą, że podczas ostatniej wojny Polacy wspomagali Niemców w eksterminacji Żydów. My zaś mamy do nich pretensję, że przeinaczają fakty, wyolbrzymiają negatywne dla nas dane i nie dostrzegają Polaków, którzy ratowali żydowskich współobywateli.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 28 (768), 12 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter