28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący RE zapowiedział debatę o członkostwie Ukrainy w UE

Ocena: 0.3
369

Ukraina przygotowuje oficjalny wniosek do UE o przyjęcie do Wspólnoty, a Komisja Europejska i Rada będą musiały zająć w tej sprawie stanowisko. Myślę, że poświęcona temu tematowi debata odbędzie się wkrótce - mówi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Deklaruje także, że wszystkie kraje UE wezmą odpowiedzialność za uchodźców z Ukrainy na teren Unii.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

„Rząd (prezydenta Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego i władze ukraińskie zabiegają o przyjęcie do UE od pewnego czasu” – powiedział Michel. Jak dodał, w tej kwestii w krajach UE są różne stanowiska, które zostały wyrażone na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej.

Dowiedziałem się dziś rano, że Ukraina przygotowuje oficjalny wniosek do UE (o przyjęcie do Wspólnoty – PAP). Komisja Europejska będzie musiała przedstawić oficjalne stanowisko, jak tylko otrzyma ten wniosek. To oznacza, że Rada także będzie musiała przedstawić stanowisko. Myślę, że debata w tej sprawie odbędzie się wkrótce

– wskazał. Przypomniał, że Zełenski wziął udział w ostatnim szczycie unijnym, łącząc się z unijnymi liderami. „Jeśli będzie to możliwe, zaproszę go też na kolejne posiedzenie Rady Europejskiej” – zapowiedział Michel.

Putin myślał, że zniszczy europejską jedność. Stało się dokładnie coś odwrotnego. NATO zostało zaalarmowane, a współpraca między krajami NATO, krajami G7, jak również państwami UE jest obecnie mocna jak skała

– wskazał Michel.

Przewodniczący RE potwierdził, że także, że UE jest przygotowana na scenariusz, w którym do Wspólnoty w wyniku rosyjskiej agresji napłyną miliony uchodźców z Ukrainy.

Jestem przekonany o pełnej solidności Unii Europejskiej. (…) Dobrze było w weekend posłuchać kolegów (tj. unijnych liderów – PAP), którzy wskazali, że ich intencją jest pomoc państwom wschodniej flanki UE, nie tylko na poziomie bezpieczeństwa, ale także na poziomie humanitarnym

– wskazał. „Zapewniamy, że wszystkie 27 krajów członkowskich weźmie na siebie swoją część odpowiedzialności w tej kwestii” – dodał Michel.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter