15 grudnia
niedziela
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Propozycja głosowania internetowego

Ocena: 0
107

– Chcemy, żeby Polacy mieli prawo do głosowania przez internet (i-votingu), dlatego wciąż konsultujemy się w tej sprawie – powiedział PAP w sobotę wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz’ 15 Stanisław Tyszka. Jak dodał, zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z prośbą o opinię w tej sprawie .

fot. pixabay.com

Ruch Kukiz’15 proponuje, żeby wprowadzić w Polsce możliwość głosowania przez internet. Ugrupowanie rozpoczęło w tym zakresie prace eksperckie i polityczne konsultacje. –Poprosiłem Biuro Analiz Sejmowych o opracowanie ekspertyzy dotyczącej technik głosowania przez internet w innych państwach – powiedział Tyszka.

W piątek polityk ruchu Kukiz’15 spotkał się z ambasadorem Estonii w Polsce Harrim Tiido, z którym rozmawiał o rozwiązaniach w dziedzinie cyfryzacji.

– Pytałem ambasadora o głosowanie przez Internet (i-voting), które Estonia wprowadziła jako pierwsze państwo na świecie już w 2005 roku. Kukiz'15 proponuje wprowadzenie tej formy głosowania w Polsce, najlepiej już za rok, przy okazji referendum konsultacyjnego ws. Konstytucji – napisał Tyszka na jednym z portali społecznościowych.

Jak zaznaczył polityk, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku w Estonii w ten sposób oddało głos już ponad 30 proc. wyborców. Jego zdaniem Estończycy "nigdy nie mieli problemów z zapewnieniem tajności i bezpieczeństwa takiego głosowania, między innymi, dzięki publicznemu testowaniu sytemu przez hakerów".

Tyszka przypomniał w rozmowie z PAP, że kilka państw umożliwia już taką formę głosowania – m.in. Estonia i Szwajcaria. – Inne kraje, takie jak Dania czy Norwegia mają już przetestowane takie systemy informatyczne – dodał.

Politycy Kukiz’15 do pomysłu internetowych głosowań przekonują prezydenta Andrzeja Dudę. Swoje propozycje rozwiązań w tej sprawie przedstawili prezydentowi przed wakacjami.

– Głosowanie przez internet z pewnością zwiększyłoby frekwencję w referendum oraz zachęciło do udziału ludzi młodych oraz Polonię. Pytanie, czy w ciągu roku uda się opracować system informatyczny gwarantujący tajność i bezpieczeństwo głosowania, czy poradzi sobie z tym kancelaria prezydenta, ministerstwo cyfryzacji i Państwowa Komisja Wyborcza – dodał poseł Kukiz' 15. (PAP).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -