19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Projekt "Mama 4 plus" w Sejmie

Ocena: 0
1421

Za procedowaniem projektu "Mama 4 plus" opowiedział się klub Kukiz’15, który jednocześnie postuluje ponadpartyjną dyskusję o reformie systemu emerytalnego i ZUS. – Nasze uwagi dotyczą tego, jak sprawiedliwie realizować politykę społeczną, przynajmniej w miarę solidarnie, jeśli nie da się całkowicie sprawiedliwie. Są takie rozwiązania, o których chcielibyśmy rozmawiać, przede wszystkim o naszej propozycji emerytury obywatelskiej – powiedziała posłanka Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15). Wskazała, że można zrezygnować z opodatkowywania z osób najgorzej sytuowanych i wprowadzić kwotę wolną od podatku dla wszystkich.

– Państwo nie gwarantujecie (...) mamom wchodzącym na rynek pracy, że one będą czuły, że będą miały jakąkolwiek emeryturę. Wiele młodych kobiet nie decyduje się na macierzyństwo, bo nie mają pewności ani stabilności. Nie można wskazywać tylko jednej drogi: drogie mamy urodźcie czwórkę dzieci. (…) Przecież decyzja o urodzeniu dziecka to nie może być decyzja finansowa" – mówiła. "Rozpocznijmy poważną dyskusje ponadpartyjną o reformie systemu emerytalnego i ZUS" – apelowała Ścigaj.

Urszula Pasławska (PSL) oceniła, że projekt wymaga dopracowania i zapowiedziała, że PSL złoży poprawki podczas prac w komisji. Posłanka pytała, dlaczego w projekcie "nie docenia się wielodzietnych matek, które łączyły opiekę nad dziećmi z pracą zawodową, a ze względu na sytuację rodzinną wykonywały zwykle nisko płatne prace, a ich emerytury są minimalne?".

Posłanka stwierdziła, że projekt "Mama 4 plus" wzbudza także kontrowersje w porównaniu z sytuacją matek osób niepełnosprawnych, utrzymujących się z tzw. emerytur EWK. – One po przepracowaniu dwudziestu lat odchodziły na wcześniejsze emerytury, żeby zająć się chorym dzieckiem. Ich świadczenia dziś wynoszą 700-800 złotych, czyli połowę wysokości świadczenia pielęgnacyjnego i mniej niż najniższa emerytura. Takich kobiet w Polsce jest około 33 tysiące, żyją na granicy minimum egzystencji, czują się ukarane, że pracowały – powiedziała Pasławska. – Postulujemy o jak najszybsze podniesienie również emerytur EWK do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, najlepiej od dnia obowiązywania ustawy przedmiotowej – wskazała.

Zdaniem Nowoczesnej projekt "Mama 4 plus" narusza konstytucyjną zasadę równości i dyskryminuje ojców. – Przesądzają państwo o pierwszeństwie kobiety do uzyskania tego świadczenia – mówiła posłanka Monika Rosa.

Rosa zwróciła też uwagę, że ponad 700 tys. kobiet jednocześnie pracowało i wychowywało czwórkę dzieci i więcej. – Co z tymi kobietami? Czy jest sprawiedliwe, to, że będą otrzymywały takiej samej wysokości świadczenia jak te kobiety, które z różnych powodów pracy podjąć nie mogły – pytała. Według niej projektowana ustawa to "sygnał dla kobiet, żeby wycofały się z rynku pracy".

Projekt chwaliła posłanka Małgorzata Zwiercan z koła poselskiego Wolni i Solidarni. – Rozwiązania zawarte w tym projekcie są aktem docenienia i właściwego uhonorowania trudu matek oraz w szczególnych przypadkach także ojców wychowujących dzieci w rodzinach wielodzietnych – powiedziała. Dodała, że projekt ten nie tylko przeciwdziała ubóstwu, ale "w pełni spełnia też społeczne oczekiwania".

Posłanka Joanna Scheuring–Wielgus z koła poselskiego TERAZ! oceniła, że projektowana ustawa jest "dziurawa i nielogiczna". Powiedziała, że ta regulacja "namawia do niepracowania i w zamian za to po prostu oferuje pieniądze". Posłanka mówiła o potrzebie ułatwiania matkom łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, wskazywała m.in. na zbyt małą liczbę żłobków w małych miastach.

Pytała, dlaczego programem będą objęte te matki, które wychowały czworo lub więcej dzieci. – Czy mamy trójki dzieci mniej się napracują, mniej z siebie dadzą, zarwą mniej nocy? No przecież tak nie będzie – powiedziała. Oceniła, że wybrano właśnie tę grupę matek, ponieważ "tak jest taniej". Scheuring-Wielgus mówiła, że w projekcie pominięto matki, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością.

Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter