18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Projekt dla Odrodzonej

Ocena: 0
460

– Debaty, w których poruszane będą tematy poświęcone rodzinie, gospodarce, polityce, społeczeństwu, kulturze, pozwolą zdiagnozować i przedyskutować najważniejsze aspekty życia narodu – mówi wicepremier Jarosław Gowin

fot. PAP/Leszek Szymański

Z Jarosławem Gowinem, wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, rozmawia Monika Odrobińska

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ruszyło z własnymi obchodami stulecia niepodległości Polski. Co będzie ich sednem?

Mamy niepowtarzalną okazję do świętowania, to właśnie naszemu pokoleniu przypada w udziale zaszczyt obchodzenia tak zacnego jubileuszu. Ale to także zobowiązanie – bez niego pogrążylibyśmy się co najwyżej w pysze. Powiedziałem niedawno, i podtrzymuję to, że Polskę należy wymyślić od nowa. Nie oznacza to, oczywiście, przekreślenia dorobku ostatnich 28 lat, ale wprowadzenia dalekosiężnych korekt.

Punktem wyjścia chcemy uczynić refleksję nad kondycją naszego państwa i narodu w bardzo szerokiej perspektywie. Temu właśnie służy projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w stulecie odzyskania niepodległości”. W jego realizację – oprócz resortu nauki – zaangażowane są Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski i krakowska Akademia Ignatianum jako koordynator merytoryczny. Zakłada on cykl 10 ogólnopolskich konferencji tematycznych organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski.

Debaty, w których poruszane będą tematy poświęcone rodzinie, gospodarce, polityce, społeczeństwu, kulturze, pozwolą zdiagnozować i przedyskutować najważniejsze aspekty życia narodu. Ich zwieńczeniem będzie kongres poświęcony tematyce sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym, planowany na kwiecień 2019 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły