29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Projekt Budżetu Pentagonu: sankcje na Nord Stream II i wsparcie dla Polski

Ocena: 0
850

Senat USA przegłosował we wtorek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Wpisano w niej m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, oraz wsparcie wojskowe dla Polski. Ustawa czeka na podpis prezydenta Donalda Trumpa.

Fot. pixabay.com/CCO

W kontrolowanym przez Republikanów Senacie za ustawą opowiedziało się 86 parlamentarzystów, przeciw głosowało ośmiu. W ubiegłym tygodniu ustawę przyjęła Izba Reprezentantów, w której większość mają Demokraci. Projekt cieszy się więc poparciem większości i Republikanów, i Demokratów. Budżet Pentagonu ma wynosić 738 mld USD.

Ponadpartyjny projekt przewiduje m.in. sankcje na firmy budującej gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie. Mają one objąć statki i inne podmioty umożliwjające układanie rur gazociagu na głębokościach ok. 30 metrów i większych. Ich lista zostanie opublikowana w 60 dni od przyjęcia ustawy przez Kongres USA i jej - jak deklaruje Donald Trump - natychmiastowego podpisania przez prezydenta USA, co oznacza wejście ustawy w życie.

Projekt budżetu Pentagonu zawiera również m.in. zapis zabraniający rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską, zakaz współpracy wojskowej z Rosją, pomoc wojskową dla Ukrainy. Ca dla nas najewąniejsze - dokument zawiera także deklarację dalszej współpracy wojskowej w dziedzinie obronności z Polską, "poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską". Dodaje, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative - EDI) "powinny być całkowicie wdrożone".

Z informacji dziennika "Bild" wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy obejmuje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża. Dokument zawiera też zapis zakazujący przekazywania Turcji myśliwców F-35 i wprowadzający sankcje na gazociąg TurkStream (Turecki Potok) z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne. Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc., a pracownicy federalni 12-tygodniowy płatny urlop rodzicielski.

Gdy chodzi o sprawy polskie w projekcie ustawy, głosi on, że Polska jest "wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku" i "ważnym sojusznikiem USA". Przypomina, że polskie oddziały "wniosły znaczące wkłady" w operacjach w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce z Państwem Islamskim (IS) a Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronność.

Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski" i "doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie

- czytamy w ustawie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter