28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent weźmie udział w debacie konstytucyjnej w Gdańsku

Ocena: 0
410

Prezydent Andrzej Duda w piątek w Gdańsku weźmie udział w debacie, która ma zainaugurować kampanię informacyjną przed referendum w sprawie zmian w konstytucji – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Organizatorem dyskusji jest NSZZ "Solidarność".

fot. foter.com by Lukasz Plewnia

Konferencja pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" odbędzie się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Podczas debaty zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Oprócz Andrzeja Dudy w dyskusji będą uczestniczyć: wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha, prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Piotr Uziębło z Uniwersytetu Gdańskiego, były przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski i członek prezydium Komitetu Krajowego Henryk Nakonieczny.

W konferencji weźmie też udział szef Solidarności Piotr Duda oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Przed konferencją prezydent Duda złoży kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Po debacie zaplanowano briefing Pawła Muchy, który ma poinformować o działaniach planowanych w ramach kampanii informacyjnej przed referendum ogólnokrajowym.

Prezydent wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod koniec maja zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r. W ocenie prezydenta Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

Rzecznik prasowy Komisji Krajowej Marek Lewandowski wcześniej mówił PAP, że hasło debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" nawiązuje do przygotowanego przez Solidarność w 1994 r. obywatelskiego projektu konstytucji.

Według Piotra Dudy obywatelski projekt konstytucji, który powstał pod kierunkiem Mariana Krzaklewskiego, to "dobry punkt wyjścia do dyskusji o zmianach". – Obecną napisały elity dla elit. Mętną, nieprecyzyjną, pozwalającą na wiele, często sprzecznych interpretacji – ocenił.

Obywatelski projekt konstytucji został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter