22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Warszawy zapowiada podwyżki dla nauczycieli

Ocena: 0
909

Od stycznia pracujący w stołecznych szkołach i placówkach oświatowych nauczyciele kontraktowi i nauczyciele stażyści otrzymają podwyżki płacy zasadniczej – zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podwyżka wyniesie odpowiednio 270 zł i 250 zł brutto.

fot. Wokandapix, CC0

"Zgodnie z obietnicami z kampanii wyborczej od 7 stycznia będą podwyżki dla nauczycieli, tych nauczycieli, którzy zaczynają pracę w zawodzie, albo pracują w szkole od kilku lat, dlatego że mamy problem w całej Polsce, ale też w Warszawie, jeżeli chodzi o przyciągniecie do zawodu absolwentów uczelni. Chodzi też o to, by ci, którzy już pracują jako nauczyciele, zostali w zawodzie" – powiedział Trzaskowski na konferencji prasowej w ratuszu.

"Od 7 stycznia ponad 7 tys. nauczycieli kontraktowych z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzyma 270 zł podwyżki do pensji zasadniczej, a ponad tysiąc nauczycieli stażystów z takimi samymi kwalifikacjami otrzyma 250 zł" – zapowiedział prezydent miasta.

Podwyżki obejmą również nauczycieli kontraktowych i nauczycieli stażystów bez przygotowania pedagogicznego lub z niepełnym przygotowaniem.

To będzie drugi raz w historii stołecznego samorządu, gdy podniesie on pensje zasadnicze tej grupie nauczycieli.

W warszawskich szkołach i placówkach oświatowych pracuje 8 tys. nauczycieli kontraktowych i 1,5 tys. nauczycieli stażystów. Łącznie to ponad 9,6 tys. osób, czyli 30 proc. wszystkich stołecznych nauczycieli.

Jak poinformuje Wydział Prasowy warszawskiego ratusza we wtorek prezydent stolicy podpisał propozycję zmiany regulaminu wynagrodzeń nauczycieli stażystów oraz kontraktowych i przekazał z prośbą o opinię do oświatowych związków zawodowych.

Na pensję nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze (w wysokości określanej corocznie w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli) oraz dodatki określone w ustawie Karta nauczyciela.

Są to: dodatek za wysługę lat, dodatek wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dodatek funkcyjny dla wychowawcy klasy, dodatek funkcyjny nauczyciela doradcy, dodatek funkcyjny nauczyciela konsultanta, dodatek za warunki pracy, dodatek za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatek motywacyjny, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy emerytalno-rentowe oraz odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy i doraźnych zastępstw.

Z tabeli będącej załącznikiem do rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli wynika, że od 1 kwietnia wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (tacy stanowią ponad 90 proc. wszystkich nauczycieli) wynosi dla stażysty 2417 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 2487 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 2824 zł brutto, a dyplomowanego – 3317 zł brutto. Rozporządzenie określa wysokość minimalnych stawek, samorządy, jeśli chcą, mogą wypłacać wynagrodzenie zasadnicze wyższej wysokości niż określa rozporządzenie.

Część dodatków do płacy zasadniczej przepisy uzależniają wprost od wysokości wynagrodzenia zasadniczego i jest to m.in. dodatek za wysługę lat. Oznacza to, że rosną one zawsze, gdy rośnie płaca zasadnicza. Z kolei wysokość innych dodatków, np. motywacyjnego czy funkcyjnego, określają same samorządy w regulaminach wynagradzania.

Jak podaje ratusz, od 2006 r. pensje warszawskich nauczycieli wzrosły średnio o 59 proc. (2006 – 3191 zł, 2018 – 5073 zł). Warszawscy nauczyciele mają najwyższe w kraju dodatki motywacyjne – średnio to 600 zł miesięcznie. Dodatki dla najlepszych nauczycieli sięgają nawet 1200 zł. W innych miastach są one znacznie niższe: Wrocław, Kraków – około 300 zł, Lublin – około 200 zł, Poznań, Gdańsk i Łódź – około 150 zł. Od września dodatki dla wychowawców warszawskich szkół wzrosły do 380 zł, a pensja dyrektorów średnio o 1000 zł. Na ten cel przeznaczono w przyszłym roku 45 mln zł.

Trzaskowski poinformował we wtorek również o tym, że w grudniu wyrównane zostaną pensje pracowników obsługi szkół i przedszkoli (m.in. pracowników kuchni, sprzątaczek, woźnych). Obecnie ich wysokość jest zróżnicowana zależnie od dzielnicy. W wyniku wyrównania w 11 dzielnicach Warszawy pracownicy obsługi otrzymają w grudniu wyższą pensję.

Wysokość podwyżki będzie zróżnicowana zależnie od dzielnic. Największe podwyżki będą na Targówku, Śródmieściu, Woli i Ochocie. Łącznie na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano w tegorocznym budżecie 1,5 mln zł, a w 2019 r. – 17,1 mln zł. W warszawskich szkołach i przedszkolach pracuje ponad 13 tys. pracowników obsługi. Podwyżki otrzyma ponad 7 tys. z nich.

Ratusz podaje, że w trakcie ostatnich 12 lat pensja pracowników obsługi wzrosła o 83 proc. (w 2006 r. – 1893 zł, w 2018 – 3481 zł). Ostatnie podwyżki pensji ta grupa zawodowa dostała we wrześniu 2017 r. Środki pochodziły z budżetu miasta.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało w poniedziałek, że zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2019 r. od 1 stycznia pensje nauczycieli wzrosną o 5 proc. Będzie to druga transza wprowadzanych od kwietnia bieżącego roku podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie według MEN od 1 kwietnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. roku pensje nauczycieli wzrosną o 10,35 proc., a docelowo (wraz z zapowiedzianym na styczeń 2020 r. kolejnym wzrostem wynagrodzeń) o 15,8 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter