28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent RP w Watykanie

Ocena: 0
1183

„Papieska pielgrzymka do Polski byłaby sposobnością do spotkania z dwoma narodami, zarówno z Polakami, jak z Ukraińcami” – powiedział po audiencji u Franciszka prezydent Andrzej Duda. Dodał, że na temat ewentualnej podróży papieża nie może podać jeszcze żadnych szczegółów, bo tak się umówił z Ojcem Świętym.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Polski prezydent spędził w Watykanie kilka godzin. Przez 35 minut rozmawiał z papieżem, modlił się przed grobem św. Jana Pawła II i jak sam zaznaczył, odbył długie spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu i szefem papieskiej dyplomacji. Na podstawie posiadanej wiedzy, informował o wojnie na Ukrainie oraz o sytuacji dwumilionowej rzeszy uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. „Nazywamy ich gośćmi z Ukrainy” – powiedział papieżowi Andrzej Duda.

Mówiłem Ojcu Świętemu, w jaki sposób Polacy pomagają, że tych form pomocy jest ogromnie wiele, że tego serca, które Polacy dają jest ogromnie dużo, że dzielą się przysłowiowym chlebem, że przyjmują do swoich domów, opiekują się, dzielą się po prostu tym co mają, żeby wspomóc tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, bo Ojciec Święty bardzo był zainteresowany, jak my to postrzegamy, jak również sytuacją na Ukrainie. Więc relacjonowałem Ojcu Świętemu treść moich rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, mój obraz sytuacji, wynikający z tych wszystkich informacji, jakie posiadam, bardziej i mniej formalnych. Jak to wygląda, że dla nas Polaków jest to sprawa zupełnie jasna, że jest to kompletnie niesprowokowany w żaden sposób atak na Ukrainę, na suwerenne, niepodległe państwo, brutalny, połączony z bombardowaniem osiedli mieszkaniowych, z zabijaniem cywili, z niszczeniem infrastruktury, z próbą zniszczenia państwa ukraińskiego, tak żeby nie mogło się podnieść, żeby miało jak największy problem z odrodzeniem się.

- relacjonował prezydent Duda. Rozmawiając z papieżem o obecnym napływie uchodźców z Ukrainy prezydent wyjaśnił Franciszkowi, czym różni się ta sytuacja od kryzysu migracyjnego, który miał miejsce w ubiegłym roku na granicy z Białorusią.

Powiedziałem Ojcu Świętemu: Ojcze Święty, proszę spojrzeć na te dwie reakcje. Reakcja Polaków na kryzys wywołany przez władze białoruskie, na hybrydowy atak na polską granicę. Wszyscy widzieli w Polsce, że jest oczywisty, jasny, niewątpliwy, że to jest nagle wywołany kryzys, dziwny, niezrozumiały dla nas. I sytuację, która nastąpiła na Ukrainie przed miesiącem. Atak rosyjski, bombardowania. Te dwie reakcje ludzi. Z jednej strony proszę zamknąć granicę, proszę strzec granicy, z drugiej strony, proszę otworzyć granicę, natychmiast wpuścić tych wszystkich ludzi, my będziemy im pomagać, my zaoferujemy im nasze domy, my zaoferujemy im naszą pomoc, my o nich zadbamy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter