20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jest propozycja zmian w Kodeksie wyborczym

Ocena: 0
2420
Prezydent Bronisław Komorowski skierował w czwartek do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on m.in. dziewięcioletnią kadencję członków Państwowej Komisji Wyborczej i wprowadzenie przezroczystych urn.
20150108 18:00 mz na podst. Prezydent.pl
fot. PAP/Paweł Supernak
 
– Musimy przełamać, pokonać zjawiska kryzysowe związane z przebiegiem zliczania głosów oraz ze sformułowanymi, bardzo daleko idącymi zarzutami, aż po sfałszowanie wyborów samorządowych w Polsce – mówił dzisiaj Komorowski w Pałacu Prezydenckim, gdzie złożył swój podpis na projekcie.

Jego zdaniem Polsce udało się wyjść z tego kryzysu, ponieważ "udało się przeprowadzić wybory do końca, bez ulegania pokusom przeprowadzania ponownych wyborów, przekreślania ważności wyborów". – Udało się również, bez złamania zasad i przepisów prawa, bo na zasadzie autodecyzji sędziów PKW, doprowadzić do odnowienia składu personalnego PKW – dodał.

Według prezydenta, sprawdziła się zasada, że w państwie demokratycznym wątpliwości i protesty wyborcze rozstrzygają sądy, a nie politycy. Uzasadniając tę ocenę, posłużył się statystyką rozstrzygnięć sądowych: na 1300 rozpatrywanych protestów wyborczych uchybień w czynnościach wyborczych dopatrzono się w 142 przypadkach. W "zdecydowanie nielicznych" przypadkach nakazano powtórzenie głosowania w konkretnym okręgu.

Komorowski przypomniał także, że w grudniowym sondażu CBOS tylko 8 proc. badanych dało wiarę teoriom o sfałszowaniu wyborów. Więcej ankietowanych wskazało na uchybienia i nieprawidłowości wyborcze.

Przechodząc do projektu zmian w Kodeksie wyborczym, prezydent podkreślił, że "jest on fundamentem systemu całego mechanizmu wyborczego w Polsce" i że w obecnej postaci przyjęły go pod koniec 2010 r. wszystkie siły parlamentarne, co czyni je współodpowiedzialnymi za jego funkcjonowanie. Zdaniem Komorowskiego, ustawa ta wymaga zmiany w kilku istotnych punktach, a nowelizacja ma być kolejnym etapem "odbudowywania zaufania społecznego do procesu wyborczego w Polsce".

Zmiany zaproponowane przez prezydenta obejmują:
  • wprowadzenie zasady obligatoryjnego informowania wyborców o terminie, systemie organizacji i technice głosowania;
  • przywrócenie w protokołach komisji wyborczych istniejącej wcześniej, a wyeliminowanej w grudniu 2010 r. informacji o przyczynach nieważności oddanych głosów (głosy puste, głosy oddane błędnie);
  • przyznanie mężom zaufania prawa do rejestrowania dźwięku i obrazu w czasie liczenia głosów i w czasie ustalania wyników głosowania w obwodzie;
  • powrót do jednostronnych kart do głosowania, bardziej czytelnych i zrozumiałych dla wyborców niż tzw. książeczki czy broszury;
  • wprowadzenie zasady stosowania wyłącznie przezroczystych urn wyborczych;
  • wprowadzenie 9-letniej kadencji sędziów – członków PKW, dotychczas powoływanych na czas nieokreślony;
  • wzmocnienie pozycji przewodniczącego PKW poprzez przyznanie ustawowego prawa do zlecania zadań Krajowemu Biuru Wyborczemu i możliwości wykonywania efektywnego nadzoru nad działaniami PKW.
W konsultacjach wyżej wymienionych założeń podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim wzięli udział szefowie klubów parlamentarnych: Rafał Grupiński z PO, Mariusz Błaszczak z PiS, Jan Bury z PSL, Leszek Miller z SLD, Janusz Palikot z Twojego Ruchu, Jacek Żalek ze Sprawiedliwej Polski, a także ministrowie Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent uważa, że jest możliwe doprowadzenie do wejścia w życie tych przepisów przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Projekt zmian jest dostępny pod tym linkiem (PDF). Jego uzasadnienie – tutaj.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter