16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK

Ocena: 0
1089

Andrzej Duda podpisał 28 grudnia nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przepisy wejdą w życie z dniem ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

2015-12-28 15:15
sg na podst. tvn24.pl, wpolityce.pl
fot. PAP/Leszek Szymański

Przygotowaną przez PiS nowelizację Sejm uchwalił we wtorek późnym wieczorem. Senat przyjął ją po wielogodzinnej dyskusji w środę. W poniedziałek podpis pod ustawą złożył Andrzej Duda.

– Uważam, że nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji TK, sytuacji, w znaczeniu odbioru społecznego, ale i w znaczeniu tego, co jest znaczącą rolą TK, czyli orzekania w oparciu o względy czysto prawne – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że  TK powinien orzekać ws. konstytucyjności ustaw w pełnym składzie przy powiększonej większości. – To są prawnicy, którzy mają różne poglądy, polityczne, ideowe, prawne. Podwyższona większość oznacza, że prawnicy zgodzili się ze sobą. Trudno mi było zrozumieć tę sytuację do tej pory, gdzie 3 sędziów mogło zdecydować o losie ustawy powołanej przez parlament. Biorąc pod uwagę, że orzeczenia często dotyczą praw obywatelskich, różnego rodzaju zmian wpływających na życie obywateli, taka większość nie była odpowiednia – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że wprowadzone zmiany przyczynia się do uspokojenia sytuacji.

– Proszę, by w Sejmie zakończyć jałowe spory, które zniechęcają ludzi do zainteresowania się sprawami politycznymi. Proszę, by przystąpić do merytorycznej dyskusji na temat tych rzeczy, które są dla Polaków ważne i oczekiwane. Apeluję jako Prezydent RP o rozwagę w słowach. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Proszę, by mówić prawdę a nie manipulować. Apeluję do wszystkich, nie tylko polityków, ale i ekspertów. Apeluję o obiektywizm i rzetelną dyskusję na ważne dla naszego kraju tematy – prosił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nowa ustawa zapewnia, że orzeczenia będą miały charakter czysto prawniczy i dotyczyć będą tylko zgodności z konstytucją i że nie będzie w nich ideologii.

– Ustawa wprowadza zasadę, że sprawy rozpatrywane są zgodnie z kolejnością zgłoszenia. To bardzo ważna zasada. Nie jest bowiem zrozumiałe dla obywateli, że ich sprawy, dotyczące ich życia, czekają w TK miesiącami czy latami, a sprawy dotyczące Trybunału są rozpatrywane w ciągu miesiąca. To nie jest sytuacja, z którą można się pogodzić. Ta ustawa likwiduje również naciski na TK, ustawy będą bowiem rozpatrywane w tej kolejności, w jakiej są zgłaszane. To jest rozwiązanie uczciwe i rzetelne – podkreślił prezydent.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter