24 kwietnia
wtorek
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Mozambiku w Watykanie

Ocena: 0
2641
Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął prezydenta Mozambiku Armando Emilio Guebuzę.
20141204 18:07
RV / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI / POOL
 
Polityk ten przebywa ww Włoszech celem wzmocnienia współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie eksploatacji złóż gazu ziemnego, niedawno odkrytych w jego ojczyźnie przez włoski koncern ENI. W Watykanie, oprócz dwudziestominutowej audiencji u Franciszka, prezydent Guebuza odwiedził także Sekretariat Stanu.

W czasie rozmów zwrócono uwagę na dobre relacje łączące Stolicę Apostolską z Mozambikiem. Wskazano w tym kontekście na wkład Kościoła w rozwój tego afrykańskiego kraju, będącego dawną kolonią portugalską. Szczególną rolę katolickie instytucje odgrywają tam w dziedzinie edukacji i ochrony zdrowia. Kościół przyczynia się także do umacniania pokoju i pojednania po latach wojny domowej. Gdy chodzi o kwestie międzynarodowe, omówiono sprawę rozbrojenia oraz walki z ubóstwem i nierównościami społecznymi.

Problem ubóstwa symbolicznie był obecny także podczas spotkania z papieżem. Prezydent Mozambiku otrzymał od niego w darze medal św. Marcina. Było to dla Franciszka okazją do przypomnienia słynnej sceny z życia tego świętego, gdy podarował on ubogiemu połowę swego żołnierskiego płaszcza.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły