Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta w Polsce prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Poza rozmowami z prezydentem Andrzejem Dudą Zurabiszwilii spotka się też z marszałkami Sejmu i Senatu.
Po ceremonii powitania prezydent Gruzji przez prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się rozmowa "w cztery oczy" obojga polityków, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Zurabiszwili. Po rozmowach przywódcy spotkają się z mediami.
Następnie prezydent Gruzji złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Zurabiszwili złoży też wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.
Kolejnym punktem wizyty prezydent Gruzji w Polsce będzie spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
Po południu w Belwederze odbędzie się debata prezydenta Dudy i prezydent Zurabiszwili zatytułowana "Dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego. Lekcje dla Gruzji i Polski". Wieczorem prezydent Gruzji weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydanym na jej cześć przez prezydenta Dudę.
Jak mówił PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wizyta Zurabiszwili w Warszawie wpisuje się w ciąg aktywności Dudy związanych z Unia Europejską, zapoczątkowany ubiegłotygodniowymi obchodami 15-lecia polskiej akcesji do wspólnoty. W tym tygodniu, począwszy od rozmów z prezydent Gruzji i środowego spotkania z prezydentami państw Europy Południowo-Wschodniej w Tiranie, prezydent Duda ma położyć nacisk na przesłanie o "otwartych drzwiach" do Unii oraz podkreślić "rolę i znaczenie polityki europejskiej zarówno na wschodzie, jak i na południu".
Zurabiszwili, która przylatuje do polskiej stolicy już w poniedziałek, zostanie oficjalnie powitana w Warszawie we wtorek rano. Na ten dzień zaplanowane jest także spotkanie prezydentów "w cztery oczy" oraz rozmowy plenarne, po których oboje wystąpią na wspólnej konferencji prasowej.
Po południu prezydent Gruzji ma zaplanowane spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Złoży również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.
Następnie, wraz z prezydentem Dudą, Zurabiszwili weźmie udział w debacie zatytułowanej "Dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego. Lekcje dla Gruzji i Polski", która odbędzie się w Belwederze. Wizytę zwieńczy oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim.
Jak mówił PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wizyta Zurabiszwili w Warszawie wpisuje się w ciąg aktywności Dudy związanych z UE, zapoczątkowany ubiegłotygodniowymi obchodami 15-lecia polskiej akcesji do wspólnoty. W tym tygodniu, podczas rozmów z prezydent Gruzji oraz podczas środowego spotkania z prezydentami państw Europy Południowo-Wschodniej w Tiranie, prezydent Duda ma położyć nacisk na przesłanie o "otwartych drzwiach" do Unii oraz podkreślić "rolę i znaczenie polityki europejskiej zarówno na wschodzie, jak i na południu".
Zurabiszwili, kandydatka niezależna wspierana przez rządzące Gruzińskie Marzenie, objęła prezydenturę pod koniec zeszłego roku, po zwycięstwie w drugiej turze listopadowych wyborów nad Grigolem Waszadze z opozycyjnego centroprawicowego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN), którego założycielem był b. prezydent Micheil Saakaszwili. Wynik wyborów nie jest uznawany przez część gruzińskiej opozycji, według których doszło w nich do nacisków na głosujących, kupowania głosów i fałszerstw.
Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.
Jak informował PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, w związku z dziesięcioleciem programu Polska planuje kampanię na rzecz podniesienia jego statusu. Wśród proponowanych przez Polskę rozwiązań są m.in. stworzenie sekretariatu PW, który utrzymywałby stale kontakty z UE, prezydencji Partnerstwa, która współpracowałaby z prezydencją unijną, instrumentu monitorowania postępów państw we wdrażaniu reform, a także zintensyfikowanie współpracy sektorowej, w tym np. poprzez zniesienie opłat roamingowych dla obywateli państw PW.
W przyszłym tygodniu w Brukseli planowane jest spotkanie z udziałem szefów dyplomacji krajów Partnerstwa, szefów MSZ państw unijnych i wysokiej przedstawiciel UE ds. międzynarodowych związane z dziesięcioleciem programu. Liderzy państw PW zostali też zaproszeni na uroczystą kolację przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.