25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent: dwustronna współpraca gospodarcza Polski i USA rozwija się dynamicznie

Ocena: 0
2084

Współpraca gospodarcza jest – obok wymiaru bezpieczeństwa – ważnym filarem strategicznego sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział w czwartek  prezydent Andrzej Duda podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Poinformował też, że Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną z USA i, że nasz kraj i USA muszą kontynuować wysiłki, by region stał się wolny od wpływów monopolisty ze Wschodu.

fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent zaznaczył, że jest szczęśliwy, iż wyjątkowa grupa biznesmenów i przedstawicieli rządów dyskutuje dziś na temat współpracy gospodarczej i rozwoju między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

"Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku z taką dumą obchodzimy, to nie tylko dobry powód do dokonywania różnego rodzaju analiz i podsumowań, ale również daje nam wspaniałą możliwość na patrzenie w przyszłość, na tworzenie nowych celów i planów, aby osiągać te cele w nadchodzących latach. Wasza obecność tutaj tak naprawdę potwierdza, że strategiczny sojusz pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi – poza oczywiście kluczowym wymiarem bezpieczeństwa – ma także inny równie ważny filar: współpracę gospodarczą" – podkreślił.

Prezydent Duda wskazał w tym kontekście na "dynamicznie rozwijającą się" dwustronną współpracę gospodarczą między naszymi krajami. Podkreślił, że od samego początku prezydentury, jako jeden z celów, priorytetów aktywności międzynarodowej uznał "promowanie polskich interesów gospodarczych na świecie i pozyskiwanie dla polskiej gospodarki znaczących zagranicznych partnerów".

"W sposób oczywisty duża część tej działalności ukierunkowana była i jest na Stany Zjednoczone" – powiedział.

Zawracając się do obecnych na szczycie przedstawicieli amerykański firm dodał, że "z satysfakcją" odnotowuje, iż jego działania "przynoszą wymierne efekty" w postaci zaangażowania amerykańskich firm w Polsce. "Jesteśmy partnerami w bezpieczeństwie, jesteśmy partnerami w biznesie, a czasami (...) jesteśmy także w biznesie bezpieczeństwa" – mówił prezydent tłumacząc, że "dzieje się tak dlatego, że wyznajemy wspólne wartości: wolność, przedsiębiorczość i zaufanie".

Zaznaczył, że mimo dzielącej nasze kraje fizycznej odległości, Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów polskich firm w obszarze poza Unią Europejską. Wynika to nie tylko z ogromnej skali amerykańskiego rynku, ale przede wszystkim z zaawansowania technologicznego i innowacyjności amerykańskiej gospodarki" – wskazał.

"Dzięki rozwijaniu współpracy właśnie z takimi partnerami Polska może zapewnić sobie szybki i trwały wzrost gospodarczy na długie lata" – stwierdził Duda.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że obecna skala wymiany handlowej między Polską a USA nie odpowiada naszym oczekiwaniom. "Biorąc pod uwagę szybko rosnący potencjał gospodarczy Polski uważam, że naszym celem powinno być przynajmniej podwojenie w najbliższych latach obecnej skali obrotów handlowych" – oświadczył Andrzej Duda. "To cel ambitny i zupełnie realny" – dodał.

Aby ten cel osiągnąć, jak wskazał prezydent, "konieczne jest eliminowanie istniejących barier w dostępie do rynków i nie tworzenie, i nie budowanie nowych".

Andrzej Duda przyznał, że rozumie troskę prezydenta Donalda Trumpa o ochronę miejsc pracy w USA. Dodał jednak, że jest przekonany, iż pogłębianie współpracy między Polską i USA "nie będzie źródłem problemów, ale wzajemnych korzyści i przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku".

Potrzebę "intensyfikacji współpracy" i "budowania na jeszcze wyższym poziomie inwestycji i handlu" między naszymi krajami wskazał też podczas szczytu ambasador amerykański w Polsce Paul Jones. "Jestem przekonany, że nasze relacje inwestycyjne i handlowe wzrosną znacząco w najbliższych latach" – powiedział. Wskazał przy tym na ważną rolę rządów amerykańskiego i polskiego w tym procesie. Chodzi, jak podkreślił, o zapewnienie dynamicznego i przejrzystego środowiska biznesowego. "Takiego, w którym przedsiębiorcy znajdą przewidywalne, transparentne reguły, by móc wykorzystać wszelkie możliwości rozwoju, jakie dają im nasze gospodarki. Pozwoli to na zapewnienie naszym obywatelom większego dobrobytu, bezpieczeństwa, zwiększy możliwości dokonywania wyborów konsumenckich, a także umożliwi oferowanie takich miejsc pracy, których będą w przyszłości oczekiwać" – wyjaśnił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter