25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent do ambasadorów o polityce zagranicznej

Ocena: 0
558

– Poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość uczestnictwa we wspólnocie jest tym, czego potrzebują nasi obywatele – mówił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym podczas noworocznego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym. – Tym dwóm kierunkom chciałbym podporządkować moją politykę zagraniczną w roku 2017.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent wyraził też przekonanie, że te kierunki działań zostały w sposób symboliczny wyznaczone przez najważniejsze wydarzenia 2016 r. w Polsce: szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka.

– Światowe Dni Młodzieży, to budowanie wspólnoty poprzez szacunek, dialog i współpracę reprezentantów różnych narodów w oparciu o podobne wartości. Z drugiej strony szczyt NATO w Warszawie, to wyraz dążenia do budowy bezpieczeństwa i pokoju w przestrzeni euroatlantyckiej – mówił prezydent Duda. 

Mówiąc o polityce bezpieczeństwa, prezydent zapewnił, że priorytetem dla Polski jest realizacja wszystkich postanowień lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Podkreślił również szczególne znaczenie współpracy w obszarze Morza Bałtyckiego a także polityki wschodniej, jako że na Wschodzie „kwestia bezpieczeństwa jest nie tyle problemem potencjalnych zagrożeń ile trwającego realnego konfliktu”.

Prezydent zaznaczył także, że członkostwo w NATO i Unii Europejskiej powinno być źródłem rosnącego poczucia bezpieczeństwa obywateli państw członkowskich. Jak zaznaczył „uwaga ta dotyczy też kwestii masowych migracji na kontynent europejski”. 

Andrzej Duda przypomniał też o potrzebie koordynowania na poziomie globalnym działań prowadzonych na rzecz bezpieczeństwa. Zaapelował też o poparcie dla Polski w jej staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa. – Chcemy być aktywnym uczestnikiem globalnych starań na rzecz bezpieczeństwa i pokoju na świecie – mówił. 

Nawiązując do budowania wspólnoty, prezydent zapewnił, że Polska chce ją budować na płaszczyznach politycznej i gospodarczej, w oparcie o działania na szczeblu regionalnym, kontynentalnym i globalnym. Wyraził pragnienie umocnienia w nadchodzącym roku współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej a także pomiędzy państwami Trójmorza, których szczyt chciałby zorganizować w Polsce w lipcu 2017 r. 

Prezydent podkreślił, że bieżący rok będzie czasem wyborów w wielu państwach europejskich i wyraził nadzieję, że kontynent osiągnie wewnętrzną stabilność, umożliwiającą podjęcie reformy Unii Europejskiej. – Potrzebujemy dziś refleksji na temat zasad integracji europejskiej tak, aby odnaleźć równowagę pomiędzy utrzymaniem jedności Unii, a społeczną potrzebą wpływu na bieg europejskich spraw – apelował. 

Zapewnił także o trosce o Polaków mieszkających poza ojczyzną i wyraził nadzieję na wypracowanie w tych krajach mechanizmów, zapewniających im godne i spokojne życie oraz ochronę polskiego dziedzictwa. 

– Obyśmy potrafili pokazać, że polityka międzynarodowa, to nie realizacji ambicji przywódców, ale wychodzenie naprzeciw realnym potrzebom naszych obywateli – zakończył. 

O wyzwaniach w zakresie polityki międzynarodowej mówił w swoim przemówieniu także dziekan Korpusu Dyplomatycznego i nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

– Musimy z pokorą uznać, że świat w różnych swoich zakątkach nie jest wolny od niesprawiedliwości, dyskryminacji. Także z tego powodu migrują rzesze ludzi, co zwłaszcza widać ostatnimi czasy w Europie, a ruchy migracyjne to kolejne, niełatwe wyzwania, stawiane przed władzami i społeczeństwami wielu krajów – apelował hierarcha, zapewniając o pamięci o sytuacji panującej na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji, Europie i innych miejscach na świecie. 

Duchowny podkreślił, że ta rzeczywistość jest wezwaniem do zintensyfikowania działań na rzecz ograniczenia zła w każdej jego postaci.

– Jako przedstawiciele reprezentowanych tu misji i jako całość Korpusu Dyplomatycznego mamy w sobie dość determinacji i jesteśmy gotowi do wzmożonego wysiłku na tym polu, wzywając do stabilnego pokoju, oczekiwanego z utęsknieniem we wszystkich zapalnych zakątkach naszego wspólnego świata  – zapewnił. 

Podsumowując rok 2016, nuncjusz apostolski także nawiązał do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, zorganizowanych w Polsce w jubileuszowym roku 1050-lecia chrztu i początków państwowości. 

Jak powiedział, „oba te wydarzenia – każde na swój sposób – były jasnym przesłaniem na rzecz budowania zdecydowanej woli łączenia bezpieczeństwa i solidarności, pokoju i trwałości – we wzajemnej trosce i uczciwości”. Wyraził też radość z pogłębiania przez Polskę dobrych relacji międzynarodowych. 

Na ręce prezydenta abp Pennacchio złożył życzenia dedykowane całemu społeczeństwu polskiemu. 

– Niech kolejny Nowy Rok będzie dobrym czasem dla wszystkich bez wyjątku; niech przynosi nowe osiągnięcia w rozwiązywaniu spraw trudnych; niech będzie utrwaleniem nie tylko dobra, ale też tego, co jeszcze lepsze – powiedział.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter