19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Andrzej Duda po audiencji u papieża Franciszka

Ocena: 4.9875
1056

Spotkanie odbywające się w ostatnim dniu wizyty prezydenckiej pary w Rzymie miało związek z przypadającym w tym roku stuleciem urodzin św. Jana Pawła II.

PAP/EPA

Zaangażowanie każdego człowieka na rzecz pokoju było jednym z tematów rozmowy prezydenta Polski, Andrzeja Dudy z Papieżem Franciszkiem. Prezydent Polski poinformował o tym na komunikatorze Twitter:

Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom.

Prezydent Duda: w imieniu całego narodu modliłem się u Jana Pawła II

Nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja, aby oddać hołd Janowi Pawłowi II. Jednak dzisiaj w imieniu całego narodu polskiego mogłem tutaj uczestniczyć we Mszy św. Mogliśmy z moją żoną i polską delegacją złożyć wieniec na grobie Jana Pawła II i mogliśmy modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej Ojczyzny i całego naszego narodu - mówił prezydent Andrzej Duda, opowiadając dziennikarzom o swej wizycie w Watykanie.

Przyznał, że spotkanie z Papieżem Franciszkiem było bardzo miłe i wzruszające. “Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce i pandemii koronawirusa - mówił Andrzej Duda. - Ojciec Święty podziękował mi, że w tych trudnych czasach pamiętaliśmy o innych społeczeństwach, o innych narodach, za pomoc, którą udzieliliśmy Włochom, za pomoc, która przyszła tutaj do Watykanu, ale także za pomoc, która dotarła do państw partnerstwa wschodniego, do państw bałkańskich. Powiedziałem, że w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy pokazywać solidarność i że jest dla mnie wielką satysfakcją, że nasze państwo, że my – Polacy, w tych trudnych czasach związanych z pandemią, tę solidarność pokazaliśmy”.

Andrzej Duda powiedział, że o sytuacji na świecie w czasie pandemii rozmawiał też z kard. Pietro Parolinem. Z watykańskim sekretarzem stanu poruszył tematy dotyczące sytuacji międzynarodowej. Podzielono się między inny oceną sytuacji na Białorusi. “Tu w zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać tych wszystkich, którzy chcą prawdziwie demokracji, wolności, wszystkich tych, którzy chcą żyć w uczciwym państwie. Ci ludzie powinni mieć nasze wsparcie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie w wolnych i uczciwych wyborach. Tutaj mieliśmy stanowisko jednoznaczne, że wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać”. Prezydent Polski przyznał, że w Watykanie rozmawiał również o sytuacji na Bliskim Wschodzie i położeniu chrześcijan w różnych krajach. “Odebrałem podziękowania, że stanowisko Polski jest w tych sprawach tak bardzo pryncypialne, że zawsze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani”.

Andrzej Duda zapowiedział, że o polskiej pomocy dla potrzebujących i polskiej polityce społecznej będzie jeszcze rozmawiał ze Wspólnotą św. Idziego. “Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę, że przez ostatnie lata prowadziliśmy bardzo skuteczną politykę dla rodzin, ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o wszystkich programach, które uruchomiliśmy, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty” - dodał prezydent.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter