2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydenckie pytania referendalne m.in. o wzmocnienie rodziny

Ocena: 0
2030

Piętnaście pytań referendalnych w sprawie możliwej zmiany konstytucji zaproponował we wtorek prezydent Andrzej Duda.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Wśród nich znalazło się m.in. pytanie o zgodę obywateli na wzmocnienie pozycji rodziny, w tym ojcostwa, szczególną opiekę osób starszych i niepełnosprawnych oraz odwołanie się w preambule do "ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji".

Andrzej Duda poinformował, że chciałby zadawać Polakom piętnaście pytań. To, w jaki sposób Polacy by na nie odpowiedzieli, mogłoby prowadzić do zmiany obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej.

Prezydent powiedział, że debaty i dyskusje na temat pytań referendalnych trwały od ponad roku. Dzisiejsze pytania to jedynie propozycja.

Jedno z pytań miałoby dotyczyć odwołania się w preambule Konstytucji RP do "ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości".

W kolejnym obywatele zostaliby zapytani o to, czy są za "konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)".

Inne pytanie brzmiałoby: "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?".

Polacy mieliby się także wypowiedzieć, czy są m.in. za: konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa, gwarancją zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim, a także przyznaniem "szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku".

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter