4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: współpraca Polski i państw bałtyckich musi być bardzo silna

Ocena: 0
531

– Współpraca Polski i państw bałtyckich musi być bardzo silna; naszym interesem jest bezpieczeństwo regionu – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Estonii Juri Ratasem. Z kolei premier Ratas ocenił, że nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy w UE bez solidarności.

fot. PAP/Jacek Turczyk

Wśród tematów rozmów szefów rządów Polski i Estonii znalazła się m.in. nowelizacja dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zarówno premier Szydło, jak i szef estońskiego rządu zgodzili się, że należy w tej kwestii wypracować rozwiązanie kompromisowe. Premier Szydło podkreśliła, że obecne propozycje w tej kwestii są dla Polski nie do przyjęcia, natomiast premier Ratas ocenił, że "nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy europejskiej bez solidarności".

Premier podkreśliła, że Estonia sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, stąd wśród tematów rozmów z szefem estońskiego rządu znalazły się te dotyczące agendy unijnej w związku ze zbliżającym się szczytem RE w październiku oraz szczytem cyfrowym, który odbędzie się pod koniec września w Tallinie.

– Premier przedstawił propozycję przebiegu szczytu. Ja przypomnę, że Polska była inicjatorem rozmowy na temat rynku cyfrowego, na temat agendy cyfrowej UE – zaznaczyła.

Szefowa polskiego rządu relacjonowała, że podczas spotkania poruszone zostały także tematy wspólnych, ważnych dla regionu spraw związanych z bezpieczeństwem. – Wymieniliśmy swoje uwagi na temat ćwiczeń Zapad–2017, rozmawialiśmy na temat zagrożeń, związanych z cyberbezpieczeństwem, rozmawialiśmy na temat tego, co dzieje się w tej chwili za naszą wschodnią granicą, co dzieje się w regionie Bałtyku – mówiła Szydło.

– Zgodziliśmy się co do tego, że współpraca Polski i państw bałtyckich musi być bardzo silna. Mamy swoje interesy, ale mamy przede wszystkim najważniejszy interes, jakim jest bezpieczeństwo regionu – zaznaczyła premier. – Chcemy współpracować, ustaliliśmy, że format Polska – państwa bałtyckie jest ważnym formatem i chcemy kontynuować współpracę w ramach tego projektu – dodała.

Jak podkreśliła premier, Estonia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem. Szefowa polskiego rządu poinformowała, że wtorkowe rozmowy dotyczyły także kwestii infrastrukturalnych, m.in. o szlaków komunikacyjnych w regionie, tj. Rail Baltica.

Szefowa polskiego rządu po spotkaniu podkreśliła, że w rozmowach dot. kwestii związanych z bieżącą agendą unijną został także omówiony problem migracji i nowelizacja dyrektywy o pracownikach delegowanych, co do której Polska oczekuje rozwiązań kompromisowych.

– Przedstawiłam panu premierowi Ratasowi punkt widzenia, który reprezentuje polski rząd. Oczekujemy kompromisu. Polska zrobi wszystko, żeby tak się stało. Taka jest wola prezydencji, by ten kompromis został wypracowany – zaznaczyła Szydło.

Premier podkreśliła, że obecne propozycje są dla Polski nie do przyjęcia. – My proponujemy kompromisowe rozwiązania i oczekujemy, że dyskusja na temat tego kompromisu będzie podjęta – powiedziała.

Szef estońskiego rządu Juri Ratas zaznaczył z kolei, że Estonia ws. pracowników delegowanych chce wypracowywać "zrównoważone rozwiązania oraz kompromisy". – Nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy europejskiej bez solidarności, stojąc ramię w ramię i udzielając sobie pomocy w potrzebie – mówił Ratas.

Dodał, że "nie powinniśmy zapominać o naszych wspólnych wartościach i podstawowych zasadach, takich jak praworządność"

W ub. roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w UE. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę.

Przeciwnikami wprowadzania zmian do dyrektywy są, obok Polski, niektóre inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Z kolei prezydent Francji, i wielu innych polityków na Zachodzie, obecne rozwiązanie, zgodnie z którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od delegowanych pracowników według stawek kraju pochodzenia nazywa "dumpingiem socjalnym".

Premier Estonii odnosząc się we wtorek do jednego z filarów estońskiej prezydencji, tj. cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa podkreślił, że społeczeństwo cyfrowe to jeden z priorytetów nie tylko UE i Estonii, ale całego świata. Jak zaznaczył, Estonia jest obecnie jednym z liderów w tej dziedzinie. – Państwo powinno być otwarte i przejrzyste, a także zdobywać zaufanie obywateli, dając przykład i tworząc system prawny, który wspiera innowacyjność – mówił.

– Musimy również uwzględniać kwestie bezpieczeństwa oraz ochronę prywatności użytkowników – dodał Ratas.

Jak podkreślił, zarówno Polska, jak i Estonia, podzielają wizję "Europy cyfrowej", która będzie jednym z tematów szczytu cyfrowego w Tallinnie 28 września.

Premier Estonii dodał, że wtorkowe rozmowy dotyczyły także współpracy w transporcie, energetyce oraz kwestii bezpieczeństwa w regionie. Podkreślił, że Polskę i Estonię łączą silne więzi gospodarcze, a Estonia docenia wsparcie Polski dla bezpieczeństwa w regionie.

– Doceniamy wspólne inicjatywy podnoszenia wydatków na obronność powyżej 2 proc. PKB – podkreślił

Od lipca 2017 r., po raz pierwszy w historii, Estonia sprawuje prezydencję w Radzie UE. Priorytetami obecnej prezydencji są: otwarta i innowacyjna gospodarka europejska, bezpieczna i chroniona Europa, Europa cyfrowa i swobodny przepływ danych oraz zintegrowana i zrównoważona Europa. Priorytetami, do których estońska prezydencja przywiązuje szczególną wagę, są agenda cyfrowa i Partnerstwo Wschodnie. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter