28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Kopenhadze o gazociągu na dnie Bałtyku

Ocena: 0
391

Premier Beata Szydło rozpoczęła wizytę w Danii, gdzie podczas spotkania w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Rasmussenem zostanie podpisane memorandum ws. realizacji gazociągu Baltic Pipe. Premier spotka się również w ambasadzie RP z Polonią.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Przed wylotem do Kopenhagi szefowa rządu powiedziała, że memorandum dotyczące projektu Baltic Pipe będzie "przełomowym dokumentem". – Zależy nam na Polsce bezpiecznej, na Polsce która rozwija się i to jest kolejny krok, który czynimy w tym kierunku – powiedziała Szydło.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zwracał uwagę, że podpisanie memorandum to "bardzo ważny krok na drodze do realizacji kluczowego projektu – połączenia szelfu norweskiego, źródeł gazu na szelfie norweskim, przez Danię pod Bałtykiem do Polski". – Rząd w praktyce realizuje strategię różnicowania dostaw gazu do naszego kraju, w praktyce, a nie w dyskusjach – oświadczył Naimski.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański, który również udał się do Danii przekonywał, że projekt gazociągu Baltic Pipe jest bardzo ważny dla Polski, ponieważ "zaoferuje on odbiorcom gazu w Polsce nowe źródło, konkurencyjne źródło dostaw gazu". – Ale ten projekt to jest także oferta dla regionu, oferta dla Europy – zaznaczył dodając, że projekt ten jest szansą na zbudowanie naprawdę konkurencyjnego rynku, na którym różni dostawcy muszą walczyć o odbiorcę.

Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek stwierdził, że wizyta szefowej rządu w Danii będzie okazją do tego, by porozmawiać o stosunkach dwustronnych, tematyce związanej ze współpracą energetyczną, a także o najważniejszych problemach i sprawach związanych z polityką europejską.

Z kolei Szymański w rozmowie z PAP wskazał, że wizyta będzie "bardzo bogata w szczególności w wątki agendy europejskiej, gdzie Polska i Dania mają bardzo wiele wspólnych punktów odniesienia – tak w zakresie bezpieczeństwa, jak wspólnego rynku".

Wśród kwestii, które zbliżają do siebie Polskę i Danię wymienił również stanowisko w sprawie negocjacji dotyczących Brexitu, a także "ambitne i podobne plany" obu krajów dotyczące rozwoju infrastruktury gazowej na Bałtyku, w tym realizacji polsko-duńsko-norweskiego projektu gazociągu Baltic Pipe, który – w ocenie wiceszefa MSZ – "może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego". – Możemy w ten sposób realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, w szczególności gazu nierosyjskiego na nasz rynek, który jest wciąż zbyt mocno uzależniony od tego dostawcy – dodał.

Szymański zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Dania oczekują od Unii "zdecydowanie bardziej stanowczej" postawy w odniesieniu do projektów, które "całkowicie nie wpisują się w działania, plany i deklaracje UE". Wśród takich projektów wymienił Nord Stream 2.

Zapowiedział, że zarówno projekt Baltic Pipe, jak i Nord Stream 2 będą przedmiotem intensywnych rozmów Beaty Szydło z premierem Danii Larsem Rasmussenem.

We wtorek została ogłoszona tzw. procedura open season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe, podczas której zainteresowani złożą oferty na zarezerwowanie mocy przesyłowych tej magistrali.

Gazociąg Baltic Pipe to część projektu tzw. Bramy Północnej, która ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. Na szelfie polski PGNiG ma już 20 koncesji. Obecnie spółka wydobywa tam 600 mln m. sześc. samego gazu, zakłada jednak, że w 2022 r. uda się jej osiągnąć wydobycie rzędu 2,5 mld m. sześc.

Polska strategia zakłada dywersyfikację nie tylko źródeł, ale i kierunków dostaw błękitnego paliwa. Po 2022 r., kiedy to wygaśnie długoterminowy kontrakt, tzw. jamalski, z rosyjskim Gazpromem, dostawy surowca mają być oparte właśnie o Bramę Północną – czyli połączenie złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim, poprzez Danię z polskim wybrzeżem w Niechorzu. Drugi filar dywersyfikacji to terminal LNG w Świnoujściu, obecnie o przepustowości 5 mld m. sześc. rocznie – w kwietniu br. Gaz-System poinformował o decyzji powiększenia jego mocy regazyfikacyjnej do 7,5 mld m. sześc.

Z Kopenhagi Mateusz Roszak (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter