4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier Szydło przybyła do Brukseli na szczyt UE

Ocena: 0
291

Premier Beata Szydło w czwartek po południu przybyła do Brukseli na szczyt UE, na którym ma zostać omówiona m.in. kwestia sankcji wobec Rosji oraz temat migracji. Przed szczytem szefowa rządu spotka się z przywódcami V4.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) Beata Szydło wraz z innymi szefami rządów i państw weźmie udział w spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim oraz będzie uczestniczyć w pierwszej sesji roboczej szczytu.

W dalszej kolejności Szydło spotka się z brytyjską premier Theresą May.

Wśród tematów rozmów podczas szczytu UE, który potrwa do piątku, są m.in. decyzja w sprawie uruchomienia wzmocnionej współpracy w obronności, zielone światło dla przedłużenia sankcji wobec Rosji, a także ustalenie procedury przeniesienia z Londynu dwóch unijnych agencji: ds. leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. Unijni przywódcy mają też omówić kwestie migracji oraz handlu.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański podkreślił w rozmowie z PAP, że kluczowe elementy dyskusji szefów państw i rządów w Brukseli dotyczyć będą polityki migracyjnej na Morzu Śródziemnym oraz planów UE w zakresie bezpieczeństwa i polityki obronnej.

Jak zaznaczył, nie widać szans na postęp w sprawie polityki azylowej UE, w odniesieniu do której "stanowiska państw członkowskich są całkowicie rozbieżne". Zdaniem wiceministra szczyt może tylko "zaapelować o dalsze prace nad tym zagadnieniem, a biorąc pod uwagę, że prace trwają już prawie rok, to jest trochę mało".

Szymański podkreślił również, że Polska oczekuje, że Rada Europejska da zielone światło w sprawie przedłużenia sankcji UE wobec Rosji. – Polityka rosyjska wobec Ukrainy, w Donbasie i na Krymie, się nie zmieniła, więc nie ma żadnych przesłanek, by zmieniać reżim sankcyjny wobec tego kraju – powiedział Szymański.

Przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w piątek rano w Brukseli zaplanowano spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier, z nowym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

– Spotkanie z prezydentem Francji zostało uzgodnione kilka dni temu. Miało się odbyć w czwartek, ale ze względu na kryzys rządowy w Paryżu zostało przeniesione – powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata jednego z krajów unijnych.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter