24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier na targach w Hanowerze

Ocena: 0
600

Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu i przedsiębiorczości – podkreśliła premier Beata Szydło na otwarciu targów przemysłowych w Hanowerze. Zapraszała do odwiedzenia Polski – kraju ludzi młodych, ambitnych i kreatywnych.

fot. PAP/Rafał Guz

Szefowa polskiego rządu wraz z kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięła w niedzielę udział w ceremonii otwarcia targów Hannover Messe. Premier w swym wystąpieniu mówiła, że Polska, która jest krajem partnerskim tegorocznej imprezy, jest dumna z tego tytułu. 

Szydło przekonywała, że Unia Europejska jest wielką wartością szczególnie dla Polski, która długo czekała na dołączenie do niej, dlatego dzisiaj należy wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje w UE, i zrobić wszystko, by żaden inny kraj nie zdecydował się na opuszczenie Wspólnoty. – Nie bójmy się odważnych decyzji, szanujmy się wzajemnie – apelowała, podkreślając rolę decyzji suwerennych państw.

Premier podkreśliła, że poszukiwanie nowatorskich rozwiązań jest Polakom szczególnie bliskie. 

Nawiązała do przygotowanej i pokazanej przez Polskę artystycznej prezentacji, która poprzedziła jej wystąpienie. – Mogliście państwo przed chwilą, w trakcie tego pięknego widowiska zobaczyć, jak na przestrzeni wieków Polacy wywierali wpływ na rozwój światowej nauki. Dzięki wizji, wiedzy, odwadze, determinacji, kreatywności Polacy naprzeciw przeciwnościom chcieli i potrafili zmieniać świat. Te cechy wciąż charakteryzują moich rodaków – podkreśliła.

Według Szydło możemy pochwalić się wieloma sukcesami w dziedzinie wynalazczości, począwszy od wycieraczek samochodowych przez kamizelki kuloodporne po łazik marsjański czy metodę wytwarzania grafenu na skalę przemysłową. Jako przykład współczesnych polskich osiągnięć podała projekty Olgi Malinkiewicz, która opracowała nowatorską technologię wytwarzania ogniw fotowoltaicznych. 

Szydło podkreśliła, że Polska chce pokazać, iż jest krajem młodym, odważnym, który się zmienia i ma ambicję, by równać do najlepszych. – Dzisiaj Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu i przedsiębiorczości – zaznaczyła. 

Premier nawiązała do wyników gospodarczych z ostatnich dni. – Wiele z nich jest najlepszymi od siedmiu lat – mówiła. Jak podkreśliła, blisko 60 proc. Polaków ocenia swoją sytuację jako pozytywną. Według Szydło nie było tak dobrego przekonania wśród polskich rodzin od 1992 r. – To jest efekt dobrych zmian, które wprowadzane są w Polsce od półtora roku, w czasie kiedy rząd, którym mam zaszczyt kierować, przygotował odważne propozycje dla biznesu i przedsiębiorców – zaznaczyła. 

– Daliśmy też ludziom poczucie bezpieczeństwa, co w tak trudnych w tej chwili czasach, także w Europie, jest niezwykle cenne i ważne. Dzisiaj Polska jawi się jako bezpieczny i ambitnie rozwijający się kraj, kraj młodości, energii i kreatywności – mówiła Szydło. 

Premier zaznaczyła, że Unia Europejska jest wielką wartością, dla Polski tym bardziej, że musieliśmy długo czekać, by do niej dołączyć. – Dzisiaj musimy wyciągnąć wnioski z tego, co dzieje się w UE, i zadać sobie pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli decyzję o opuszczeniu naszego grona – powiedziała. Premier przekonywała, że należy zrobić wszystko, by kolejnych takich decyzji już nie było.

– Ale tylko wtedy to się uda, gdy będziemy w stanie poprawiać to, co nie działa najlepiej. Nie bójmy się odważnych decyzji, szanujmy się wzajemnie, mówmy o praworządności, o wolności słowa, to są wartości niezbywalne, w Polsce szczególne, bo dla nas słowa wolność i solidarność znaczą o wiele więcej niż w wielu innych miejscach Europy – mówiła. – Długo walczyliśmy o to i na pewno nie damy sobie tego odebrać – dodała.

– Europa zbudowana na wartościach musi umieć tych wartości bronić. Musimy też w Europie pamiętać o szacunku dla suwerennych państw, decyzji poszczególnych państw. To jest wartość niezbywalna. Tylko wtedy będziemy umieli pójść razem do przodu – a tego potrzebuje dzisiaj Europa – kiedy będziemy potrafili realizować takie cele – podkreśliła Szydło.

– Zapraszam państwa do Polski, abyście sami zobaczyli, jak się rozwijamy i jakie mamy warunki dla przedsiębiorców – mówiła. Zaznaczyła, że Polska to piękny kraj, pełen młodych ludzi, którzy "wreszcie mogą realizować swoje marzenia".

Premier zaprosiła także na polską wystawę na targach, którą otworzy w poniedziałek rano razem z kanclerz Merkel. 

Polskie stanowisko zajmuje około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Hasło przewodnie polskiej obecności na targach brzmi "Smart means Poland".

Z Hanoweru Magdalena Cedro (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter