20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier Morawiecki nagrodzony medalem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Ocena: 0
166

Premier Morawiecki został nagrodzony medalem od Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (The American Institute of Polish Culture) podczas 46. polonijnego balu w Miami – poinformowała w rozmowie PAP senator Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego.

fot. PAP/Paweł Czarny

W uzasadnieniu zaznaczono, że premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę za "służbę Polsce, przyśpieszenie wzrostu ekonomicznego i sprzyjanie wspaniałym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi".

Senator Anna Maria Anders, która odebrała nagrodę w imieniu premiera wyjaśniła w rozmowie z PAP, że medal jest "specjalnym odznaczeniem dla osób, które bardzo dobrze reprezentują Polskę za granicą, zarówno w wymiarze kultury jak i gospodarki".

Jak mówiła, organizatorem wydarzenia jest honorowa konsul w Miami Blanka A. Rosenstiel. – To wielka działaczka polonijna. Rosenstiel organizuje bale polonijne od 46 lat. Mamy dla niej ogromny szacunek – mówiła Anders. Dodała, że obowiązki premiera nie pozwoliły mu uczestniczyć w uroczystości.

Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa odbywa się 9-11 lutego w Miami, USA. Uczestniczą w nim przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji (m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys), organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy.

– Temat konferencji dotyczył współpracy pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi. To coś co ja oczywiście bardzo promuję. Zaczęłam współpracę ze stanem Nevada – mamy proklamację i różne umowy podpisane. Podczas mojej poprzedniej wizyty promowałam stan Georgia, obecnie trwają rozmowy w kwestii Teksasu i Oklahomy – poinformowała Anders.

Jak dodała, dyskutowano o tym co zrobić, aby pojawiało się więcej inwestycji amerykańskich w Polsce i polskich w Ameryce.

Wcześniej, odbył się Kongres 60 milionów, którego nazwa nawiązuje do liczby Polaków na świecie. Według ministerstwa inwestycji i rozwoju, ideą leżącą u podstaw kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych działających w Polsce i poza granicami kraju.

– Kongres 60 milionów to konferencja gospodarki dla Polonii. Uczestniczyli w niej reprezentacji Polonii z całych Stanów Zjednoczonych" – powiedziała pełnomocniczka rządu do spraw dialogu międzynarodowego. Według niej szczególnie ważne były rozmowy kuluarowe. "Poznałam bardzo wartościowych ludzi. Konferencję uważam za bardzo udaną – oceniła Anders.

Jak wyjaśnił minister Jerzy Kwieciński, jednym z zadań, stojących przed rządem jest "silniejsze włączenie Polonii w procesy gospodarcze w kraju". – Zachęcamy Polonię do inwestowania w Polsce. Zmieniamy prawo gospodarcze na bardziej przyjazne. Finalizujemy prace nad +konstytucją dla biznesu+ i ustawą reformującą system wsparcia inwestorów – mówił Kwieciński.

Z kolei wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przypomniał, że ok. 70 proc. amerykańskiego kapitału w Polsce koncentruje się w województwach podkarpackim (41 proc.) i mazowieckim (26 proc.). – Liczymy na wysokiej jakości amerykańskie inwestycje także w pozostałych województwach – mówił Hamryszczak.

Odbywający się w Miami na Florydzie Kongres 60 milionów – Globalny Zjazd Polonii ma na celu integrację polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami. Organizatorzy zapowiadają, że kolejna edycja kongresu odbędzie się jeszcze w tym roku w Rzeszowie.

Marek Sławiński, Wojciech Krzyczkowski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły