9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier i minister edukacji zachęcają do działań na rzecz szkolnictwa zawodowego

Ocena: 0
211

Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Anna Zalewska wystosowali specjalny list do pracodawców, w którym zwracają się do nich o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego, m.in. obejmowanie patronatem szkół zawodowych.

fot. PAP/Paweł Supernak

 – Z najwyższą radością chcę powiedzieć, że właśnie przed chwilą z panem premierem Mateuszem Morawieckim podpisałam list do wszystkich spółek Skarbu Państwa, zachęcający w sposób zdecydowany do bezwzględnej promocji szkolnictwa branżowego, szkolnictwa zawodowego – powiedziała szefowa MEN w czwartek w Warszawie podczas konferencji pod hasłem: "Kształcenie zawodowe – czas start!", w której brali udział m.in. dyrektorzy szkół zawodowych z całego kraju, prezesi specjalnych stref ekonomicznych, kuratorzy oświaty.

"Przed nami ważne wyzwania związane z dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski. Kontynuacja odbudowy przemysłu jest jednym z priorytetowych działań rządu. Podstawą sukcesu gospodarczego naszego kraju będą bez wątpienia przedsiębiorstwa tworzące i wykorzystujące innowacje. Nowoczesne rozwiązania wzmacniają z kolei popyt na wysoko wykwalifikowaną kadrę. Jesteśmy przekonani, że gwarancją tego rozwoju jest przede wszystkim inwestycja w najmłodsze pokolenie" – czytamy w liście.

Przypomniano w nim, że już wkrótce ci młodzi ludzie będą decydować o wyborze swojej ścieżki kariery. "Pomóżmy im wybrać najlepszą drogę dalszego rozwoju zawodowego" – zaapelowali premier i minister edukacji.

"Kształcenie zawodowe zostało silnie osadzone w +Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+. Pierwsze niezbędne zmiany mamy już za sobą" – zaznaczyli.

W liście przypomniano też, że reforma edukacji w szkolnictwie zawodowym to wprowadzenie dwustopniowych branżowych szkół, a wkrótce przywrócenie pięcioletnich techników. "Chcemy, aby podstawą funkcjonowania tych szkół była bliska współpraca z pracodawcami" – podkreślono.

"Gwarantujemy pełne zaangażowanie, zarówno ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i innych resortów właściwych dla poszczególnych zawodów. W działania te włączą się również spółki Skarbu Państwa. Deklarację aktywnego zaangażowania się w odbudowę i rozwój kształcenia zawodowego złożyły także specjalne strefy ekonomiczne. Wierzymy, że mamy obecnie niepowtarzalną szansę, aby wesprzeć biznes nie tylko dobrymi rozwiązaniami gospodarczymi, ale i odpowiednio przygotowaną kadrą. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie luki pokoleniowej i kompetencyjnej oraz będzie to odpowiedź na potrzeby poszczególnych branż" – czytamy w liście.

"Przystępując do realizacji działań zapowiedzianych w exposé, zwracamy się do Państwa – jako partnerów wspólnego celu – z prośbą o podjęcie konkretnych działań na rzecz kształcenia zawodowego" – napisali premier i minister edukacji.

Zaprosili pracodawców do bliższej współpracy przy planowaniu i realizowaniu kampanii promocyjnych adresowanych do młodych ludzi podejmujących decyzję o wyborze swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Według nich, początek 2018 r. jest dobrym momentem na dotarcie do uczniów z informacją o perspektywach kształcenia i zatrudnienia, gdyż w tym okresie młodzi ludzie wraz z rodzicami będą decydować o wyborze szkoły.

"W związku z tym chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na konieczność większego zaangażowania w realizację kampanii informacyjno – promocyjnych, zarówno w telewizji, radiu jak i mediach społecznościowych" – napisali w liście.

"U progu rewolucji przemysłowej 4.0 wykorzystajmy nasz wspólny potencjał i zachęćmy młodzież do wyboru szkół zawodowych jako atrakcyjnej ścieżki kształcenia. Pokażmy, że technika i branżowe szkoły są nie tylko miejscem zdobycia dobrego zawodu oraz wykształcenia, ale także szansą na własny rozwój osobisty. Dlatego jeszcze raz zwracamy się z prośbą o wzmocnienie działań promocyjnych oraz bliższą – bezpośrednią współpracę ze szkołami. Obejmujcie, między innymi, swoim patronatem klasy i pokazujcie uczniom, że wybór odpowiedniego kierunku kształcenia jest dla nich szansą na znalezienie w przyszłości dobrej pracy" – napisano.

"Jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy pomocą" – zaznaczono. Premier i minister zachęcają przedsiębiorców do kontaktu za pośrednictwem adresu mailowego: oraz numeru telefonu: +48 22 3474 493. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły



E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter