30 września
piątek
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: chcemy myśleć o wspólnej przyszłości Europy

Ocena: 0
633

– Musimy myśleć o rozwoju Europy i jej solidarności, o rozwiązaniu kryzysów, ale musi to być oparte o jedność; podział Europy na jakieś wąskie grupy jest błędem i prowadzi wyłącznie do rozbicia – przekonywała w piątek w Tallinie premier Beata Szydło.

fot. PAP/Marcin Obara

O swą wizję zmian w Unii Europejskiej szefowa polskiego rządu była pytana na konferencji prasowej w trakcie unijnego szczytu poświęconego kwestiom cyfrowym, zorganizowanego przez prezydencję estońską.

Premier przypomniała, że Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja i Węgry) już dwukrotnie złożyły dokument, w którym pokazały swą wizję Europy. – Zresztą rok temu w Bratysławie, a potem w Rzymie, wszystkie 28 państw członkowskich UE zobowiązały się w +Deklaracji Rzymskiej, którą razem podpisaliśmy wszyscy, do tego, że chcemy myśleć o wspólnej przyszłości Europy – podkreśliła Szydło.

W jej ocenie, "podział Europy na jakieś wąskie grupy jest błędem i prowadzi wyłącznie do rozbicia Europy". – Polskie stanowisko jest tutaj jasne, tak jak jasne jest stanowisko Grupy Wyszehradzkiej: musimy myśleć o rozwoju Europy i jej solidarności, o rozwiązaniu kryzysów, ale to musi być oparte przede wszystkim o jedność – mówiła Szydło.

– Podzielenie Europy na kilka prędkości, grup, klubów – mniejszych, czy większych jest po prostu błędem – stwierdziła, dodając że odczytuje to "jako pewne pomysły nie do końca może przemyślane, czy też wygłaszane ze względu przede wszystkim na wewnętrzną sytuację, rzucane w przestrzeń polityczną i publiczną". – Traktujemy to na razie jako pomysły – zaznaczyła premier.

Dodała, że tego typu wystąpienie "jednego z przywódców" słyszała niedawno i zawierało właśnie pomysły dzielenia Europy. – Mogę powiedzieć, że tam nic nowego się nie pojawiło właściwie – tam było dużo starych pomysłów złych i jeszcze więcej starych pomysłów bardzo złych – uznała Szydło.

– Jeżeli więc myślimy o rozwoju Europy, o tym że Unia Europejska ma być konkurencyjna, radzić sobie z kryzysami, a przede wszystkim rozwiązać te problemy, które w tej chwili powodują, że w wielu krajach europejskich obywatele mają poczucie oderwania się establishmentu urzędniczego, brukselskiego od ich problemów, to musimy myśleć rzeczywiście o konkretnych problemach ludzi i o jedności Unii Europejskiej – wskazywała szefowa rządu. – I takie propozycje będzie przedstawiała Polska – zaznaczyła.

Premier odniosła się też do czwartkowego nieformalnego spotkania unijnych przywódców, które poprzedziło szczyt cyfrowy w Tallinie. Jego głównym tematem były wyzwania stojące przed wspólnotą. Pytana o reakcję kanclerz Niemiec Angeli Merkel na propozycje reformy UE przedstawione przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier powiedziała, że "to była luźna rozmowa, rzucane gdzieś argumenty, duża poprawność polityczna, ale nie było entuzjazmu wobec tych pomysłów ani odniesień". Zdaniem szefowej rządu propozycje te nie są niczym nowym. – One cały czas wracają i powtarzają się – dodała.

Podkreśliła, że Polska jest za poważną debatą na temat przyszłości UE. – Przypomnę, że byliśmy pierwszym krajem, który zaproponował rozmowę m.in. na temat zmiany traktatów europejskich – powiedziała.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 października

Sobota, XXVI tydzień zwykły, wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 17-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter