10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: Chcemy, by relacje gospodarcze Polski i Danii były jeszcze silniejsze

Ocena: 0
469

– Polskę i Danię łączą ożywione relacje gospodarcze, ale chcielibyśmy, by były one jeszcze silniejsze – mówiła w piątek premier Beata Szydło na wspólnym briefingu z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem w Kopenhadze.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier przebywa w piątek z jednodniową wizytą w Danii, w trakcie której będzie rozmawiać z Rasmussenem m.in. o polsko-duńsko-norweskim projekcie gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

Na wspólnym briefingu przed spotkaniem z premierem Danii szefowa polskiego rządu podkreśliła, że jej wizyta to dobra okazja do rozmowy o ważnych sprawach łączących oba kraje.

– Bardzo cieszę się, że będziemy rozmawiali o sprawach, które dotyczą gospodarki. Ogromną satysfakcją dla mnie jest to, że będziemy dzisiaj podpisywali memorandum dotyczące Baltic Pipe. Dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja, to jest kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu – powiedziała Szydło.

– Polskę i Danię łączą ożywione relacje gospodarcze, ale chcielibyśmy, żeby te relacje były jeszcze silniejsze, żebyśmy mogli realizować więcej projektów gospodarczych, by (...) polskie firmy mogły inwestować w Danii – zaznaczyła premier, podkreślając, że „duńskie firmy z powodzeniem inwestują w Polsce”. Jak poinformowała, w piątek spotka się też z duńskimi inwestorami.

Szefowa rządu oświadczyła, że rozmowy z premierem Danii będą dotyczyć także spraw związanych z UE w związku ze szczytem, który odbędzie się za dwa tygodnie w Brukseli.

– Dzisiaj też jest ważny dzień, bo odbyły się wczoraj wybory w Wielkiej Brytanii. Wszyscy dyskutują ten wynik, myśmy również zamienili na ten temat kilka zdań, wchodząc tutaj na górę, i sądzę, że (tej sprawie) też pewnie poświęcimy jakąś część naszej rozmowy – poinformowała Szydło.

Wśród tematów rozmów z premierem Rasmussenem wymieniła także kwestię bezpieczeństwa. Wyraziła nadzieję, że jej spotkanie z premierem Danii pozwoli na pogłębienie tematu "wspólnych celów, które stawiamy sobie jako członkowie NATO - bezpieczeństwa w regionie". – Mam nadzieję, że (...) będziemy mogli powiedzieć po naszym spotkaniu, że ustaliliśmy ważne sprawy dla naszych państw – dodała Szydło.

Premier Danii oświadczył, że duże nadzieje wiąże m.in. ze współpracą w kwestii energetyki. – Z panią premier już pokrótce rozmawialiśmy na temat gazociągu między Danią a Polską, tzw. Baltic Pipe. Mam nadzieję, że ten projekt wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany i że będzie on korzystny dla Polski i Danii – powiedział.

Rasmussen dodał, że na spotkaniu z Szydło poruszane będą m.in. kwestie polityki europejskiej. – Polska i Dania żałują, że Wielka Brytania wychodzi z UE. Tracimy naprawdę silnego partnera, co oznacza, że pozostałe kraje muszą trzymać się jeszcze bliżej i bliżej ze sobą współpracować – ocenił.

Dodał, że w trakcie spotkania z Szydło będzie mowa także o współpracy gospodarczej Danii i Polski. Jak podkreślił, Dania chce promować tę współpracę, gdyż "Polska jest dla Danii jednym z ważniejszych partnerów handlowych".

Rasmussen poinformował, że spotkanie będzie dotyczyło też kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. – Słuszna jest ocena, że ta sytuacja dramatycznie się zmieniła. Trwała, wysunięta obecność NATO w tym regionie jest szczególnie istotna, by móc odpowiedzieć na agresywne zachowanie Rosji i oba nasze kraje o tym wiedzą – mówił. W tym kontekście poinformował, że jego kraj wyśle 200 swoich żołnierzy do Estonii.

Po wspólnym oświadczeniu Szydło i Rasmussen podpisali memorandum w sprawie Baltic Pipe.

Po spotkaniu z premierem Danii szefowa polskiego rządu odwiedzi Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze oraz spotka się z przedstawicielami Polonii w ambasadzie RP.

Z Kopenhagi Mateusz Roszak (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter