23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: życie po Czerwcu

Ocena: 0
1605

„Zatrzymania i represje wobec uczestników wydarzeń rozpoczęły się już wieczorem 28 czerwca. Aresztowania i masowe zatrzymania do 8 sierpnia objęły, wg danych UB, 746 osób. Zatrzymani przekazywani byli głównie do „punktu filtracyjnego” utworzonego w pomieszczeniach garnizonowych na Ławicy, gdzie przywożeni ludzie, zatrzymywani na ulicach i w mieszkaniach, byli brutalnie traktowani. Z „punktu filtracyjnego” przekazywano ich do więzienia przy ul. Młyńskiej, do więzienia UB przy ul. Kochanowskiego, do więzień w Gnieźnie, Rawiczu i w Środzie. Po wstępnych przesłuchaniach zwolniono ponad połowę osób, reszta została zatrzymana bądź aresztowana pod różnymi zarzutami. Zdecydowaną większość spośród zatrzymanych (blisko 80 proc.) stanowili robotnicy” – czytamy na stronie www.poznan.pl.

Jak podkreśla Krzysztof Głyda, represje władz przybrały charakter długotrwały. Komuniści na każdy kroku starali się uprzykrzyć życie bohaterom. Dotyczyło to także ich rodzin.

– Żyjąca do dzisiaj żona Stanisława Matyi, jednego z niewielu znanych z imienia i nazwiska bohaterów Czerwca, obwiniała męża do końca jego życia, że uczestniczył w wydarzeniach czerwcowych. Nie mógł znaleźć pracy, godnego mieszkania. Dzieci miały kłopoty z dostaniem się do szkół, o których marzyły. Władza w bardzo podły sposób utrudniała ludziom walczącym życie. Kariera zawodowa i życiowa wielu bohaterów uległa załamaniu – opowiada.

 

Za mało pamiętamy

– W naszym muzeum szczególnie staramy się uzmysławiać młodym ludziom, że czerwiec 1956 r. to było pierwsze pęknięcie w monolicie komunistycznym. Polacy pokazali, że ten system nie jest dobry, wręcz przeciwnie – jest bardzo zły. Powstanie poznańskie stało się początkiem dalszych wystąpień w naszym kraju i wywarło na nie ogromny wpływ. Mam na myśli wydarzenia marcowe 1968 r., grudniowe 1970 r. na Wybrzeżu, znowu czerwcowe 1976 r. w Radomiu i w Ursusie, a w latach 1980-81 szesnaście radosnych miesięcy Solidarności. Dopiero wtedy pokazano ludziom prawdę o Czerwcu ’56. To, że w 1989 r. odzyskaliśmy wolność, to ogromna zasługa robotników poznańskich – podkreśla Krzysztof Głyda – a dodajmy, że wydarzenia czerwcowe były inspiracją dla braci Węgrów, którzy wystąpili zbrojnie w październiku 1956 r. Węgrzy mówią o tym publicznie, i to często.

Jak dodaje Krzysztof Głyda, wciąż za mało pamiętamy o wydarzeniach, które miały miejsce 60 lat temu w stolicy Wielkopolski. Przypominamy sobie o ich znaczeniu dopiero w czerwcu, gdy obchodzimy kolejną rocznicę.

– Pracujemy, żeby to się zmieniało. Młodzież niewiele wie o tym czasie, a winę za to ponosi fatalny program nauczania historii. Może też dziwić, że nawet w samym Poznaniu tak cicho i skromnie mówi się o tym wydarzeniu. A szkoda, bo przecież tutaj wszystko się zaczęło – przypomina kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego.

„Chodźmy, mamy prawo mieć swoje zdanie/ Wielu z tych, co poszło, nigdy nie powstanie/ Czarny czwartek, czerwiec, miasto Poznań,/ W pięćdziesiątym szóstym pisała się historia./ Teraz jesteśmy wolni, mamy wolny wybór,/ Wybierajmy godnie, nie przynosząc wstydu” – śpiewają Mezo i Owal, znani poznańscy raperzy, którzy nagrali piosenkę „Czerwiec ’56”. Może i nas te słowa zainspirują.

Ewelina Steczkowska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 26 (560), 26 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -