25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powtórka z historii?

Ocena: 0
1276

Sprzeciw Polski wobec budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego spowodował, że Rosja porozumiała się z Niemcami i powstał Nord Stream, nad którym nie mamy kontroli. Dlaczego nie wyciągamy wniosków z historii?

fot. PAP/EPA/THIBAULT CAMUS / POOL

Powstanie zjednoczonych Niemiec i zajęcie przez nie mocarstwowej pozycji w Europie było dziełem Ottona von Bismarcka. Jego wielkie pasmo sukcesów było możliwe przy okazji… powstania styczniowego.

Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 r., a już 29 stycznia Prusy dokonały koncentracji wojsk na granicy z zaborem rosyjskim w celu zapobieżenia udzieleniu pomocy powstańcom przez Polaków z zaboru pruskiego. Następnego dnia von Bismarck zaproponował carowi rozpoczęcie rozmów na temat współdziałania przeciw polskiej insurekcji. Przedstawiciel Wilhelma I gen. Gustaw von Alvensleben niezwłocznie udał się do Sankt Petersburga. Tam 8 lutego podpisano umowę (konwencja Alvenslebena), która cementowała sojusz prusko-rosyjski.

Prusacy wielkiej pomocy wojskowej Rosji nie udzielili, bo też carat był w stanie sam uporać się z powstaniem. Osiągnęli jednak ogromny sukces dyplomatyczny – udało im się wbić klin pomiędzy Rosję i sympatyzującą z powstaniem Francję. Tym samym Prusy zapewniły sobie spokój na wschodniej flance i mogły bez obaw przejść do ofensywy na zachodzie.

Rok po podpisaniu porozumienia z Rosją Prusy zagarnęły duńskie księstwa Schleswig i Holstein. Latem 1866 r. pod Sadową rozbiły wojsko austriackie. A w latach 1870–71 rozgromiły Francję. Rosja temu rozrostowi Prus i utworzeniu II Rzeszy Niemieckiej przypatrywała się życzliwie, bo dla niej sprawa polska była pierwszorzędna.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 07 (850), 13 lutego 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 16 luty 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter